Filippiada-EpanomiΜε το γκολ του «από μηχανής θεού» Πολίτη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, η Αναγέννηση Επανομής κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ΑΕ Ποντίων, φτάνοντας έτσι στη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη της και παραμένοντας έτσι σε τροχιά ανόδου. Οι Θεσσαλονικείς τα βρήκαν σκούρα απέναντι στη μαχητική ομάδα της Κατερίνης, η οποία αντέδρασε γρήγορα και ισοφάρισε στο 30’ με τον Φωτιά, το γκολ που είχε δεχθεί μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης απο τον Παπατζίκο. Ήταν στη φάση του 30΄ο Βελώνης που σούταρε δυνατά για να αποκρούσει ο τερματοφύλακας της Επανομής Παπαδόπουλος και να πάρει το ρημπάουντ ο Φωτιάς φέρνοντας τον αγώνα στα ίσια. Ωστόσο η επιμονή των γηπεδούχων ανταμείφθηκε στο φινάλε, με χιτσκοκικό τρόπο όταν αρχικά δε δόθηκε καθαρό φάουλ στον Φωτιά σε προσπάθεια των παικτών της Αναγέννησης, με τη φάση να βγάζει τον Δανίδη να πασάρει στον Πολίτη ο οποίος δεν αστόχησε διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Μεγάλες ευκαιρίες έχασαν οι Πόντιοι κι ενώ το σκορ ήταν 1-1,  με τον Βελώνη να αστοχεί από κοντά στο 88΄μετά από πάσα του Βεϊδαμενίδη, ένα λεπτό αργότερα τον Παπαδόπουλο να σώζει την εστία του σε σουτ του Κυρτέγου, και τελικά να τιμωρεί η μπάλα την ομάδα του Γιώτη Σταματόπουλου στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού. Η ομάδα της Κατερίνης απο αυτό το παιχνίδι δικαιούταν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας τον οποίο όμως δεν ευτύχησε να πάρει και όλοι βλέπουν πλέον στο κιτρινόμαυρο συγκρότημα, την επόμενη εξίσου δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Εορδαϊκό στην Πτολεμαΐδα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ζούγρας (Κοζάνης)

ΒΟΗΘΟΙ: Κεντζιόπουλος (Κοζάνης), Ρούντος (Πέλλας)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παραλίκης, Κουρδάκης, Τσουκάνης, Πολίτης, Δανίδης – Τροΐρης, Βελώνης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Γεωργιάδης, Παπατζίκος (2η κίτρινη) – Σαββίδης
ΑΝΑΓΕΝ.ΕΠΑΝΟΜΗΣ (Αλέκος Βοσνιάδης): Παπαδόπουλος, Νταντίδης (58’ Παραλίκης), Χουνουζίδης (68’ Κουλίδης), Κουρδάκης, Ευθυμιάδης, Γεωργιάδης, Τσουκάνης (71’ Δανίδης), Πολίτης, Δεμιρτζόγλου, Παπατζίκος, Χασομέρης.
ΑΕ ΠΟΝΤΙΩΝ ΚΑΤ. (Γιώτης Σταματόπουλος): Λαζαρίδης, Τσιτλακίδης (46’ Κεστελίδης), Νάιντος, Φωτιάς, Παπαγιαννόπουλος, Μποταΐτης, Τροΐρης (76’ Κυρτέγος), Βεϊδαμενίδης, Βελώνης (79’ Γκιόβτσεφ), Λιόλιος, Σαββίδης.