clip_image001Το σχόλιο της αγωνιστικής:

Ο Βατανιακός νίκησε 2-0 τη Σειρήνα και εκμεταλλεύτηκε έτσι το στραβοπάτημα της πρωτοπόρου Αλεξάνδρειας (που έχασε στο ντέρμπι της Ημαθίας από τη Νάουσα με το ίδιο σκορ), για να πατήσει την κορυφή της βαθμολογίας. Οι παίχτες της Κατερινιώτικης ομάδας ήταν καλύτεροι από αυτούς της Σειρήνας στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και πήραν δίκαια το τρίποντο με τέρματα που πέτυχαν ο Τσικαδέρης στο 22΄και ο Ποτουρίδης στο 88΄.
Ο ΓΑΣ του Σορώνου πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Πεντάβρυσου κερδίζοντας την τοπική ομάδα με 2-1, βελτιώνοντας έτσι την βαθμολογική του θέση αισθητά. Τα δύο γκολ της νίκης πέτυχε ο Σιδηρόπουλος στο 41΄και το 53΄αντίστοιχα, δίνοντας έτσι ουσιαστικά στην ομάδα του 3 πολύτιμους βαθμούς. Δύο φορές προηγήθηκε ο Όλυμπος της Λεπτοκαρυάς επί της ισχυρής ομάδας των Λευκαδίων, αλλά ισάριθμες φορές ισοφαρίστηκε και στο τέλος υπέκυψε με 2-3 από τους Ημαθιώτες.
Τα γκολ της τοπικής ομάδας πέτυχαν ο Λύρας στο 12 πετυχαίνοντας το 1-0 και ο Σιαμήτας στο 33΄βάζοντας με 2-1 μπροστά τη Λεπτοκαρυά. Το τελικό 2-3, έκανε ο Τρούπκος για τους φιλοξενούμενους στο 75΄. Συντριβή υπέστη στην Καστοριά από την γηπεδούχο ιστορική ομάδα της ακριτικής πόλης. Το τελικό 6-0 είναι σκορ που δε χρειάζεται περεταίρω ανάλυσης με τους Κατερινιώτες να χρειάζονται οπωσδήποτε το καλό αποτέλεσμα που θα τους δώσει το δικαίωμα να ελπίζουν σε κάτι καλύτερο για το μέλλον τους στην κατηγορία.