ae-pontiwn-sel-21Καλύτερη η ΑΕ Ποντίων

Πιο εύστοχοι οι Σερραίοι

Φιλική ήττα με 1-3 από τον Μ. Αλέξανδρο Ηράκλειας γνώρισε η ΑΕ Ποντίων στο τελευταίο της φιλικό πριν την έναρξη των επισήμων υποχρεώσεων της, κόντρα στον Παναιγιάλειο για το κύπελλο, την ερχόμενη Κυριακή. Οι παίκτες του Γιώργου Καμπερίδη παρότι ήταν ανώτεροι των αντιπάλων τους, έφυγαν ηττημένοι από τον αγωνιστικό χώρο του Α’ ΔΑΚ Κατερίνης, υποκύπτοντας στην εκτελεστική δεινότητα των φιλοξενούμενων που σημείωσαν τρία γκολ σε ισάριθμες ευκαιρίες.
Ο Δούμας στο 7’ άνοιξε το σκορ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων. Δυο λεπτά αργότερα ο Καλιαμπάκας πέτυχε 2-0 με ψύχραιμο πλασέ. Το 3-0΄σημείωσε στο 39’ ο υπό δοκιμή Βούλγαρος Ζάγκοφ.
Σε περίπτωση που δεν υπογράψει ο Σωτήρης Κωνσταντινίδης ως τις αρχές της εβδομάδας τότε θα αποκτηθεί ο Βούλγαρος.
Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο τελικό 1-3 χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Κυρτέγος στο 83’.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μια καλή ευκαιρία με τον Διαμάντη στο 12΄, όταν ο επιθετικός των Ποντίων με προσωπική ενέργεια βγήκε τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ Βοζίκη αλλά ο τελευταίος απέκρουσε το πλασέ του,  και είχαν δοκάρι στο 56΄ με τον Τροΐρη να τροφοδοτεί τον Βελώνη, αυτός με πλασέ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά, ο τερματοφύλακας απέκρουσε νέο πλασέ του έμπειρου επιθετικού .
ΑΕ ΠΟΝΤΙΩΝ (Γιώργος Καμπερίδης): Ίτσιος, Βεϊδαμενίδης, Σταφίδας, Παπαγιαννόπουλος, Κεστελίδης, Λιόλιος, Μποταΐτης, Μ. Μιχαηλίδης, Διαμάντης, Βελώνης, Τσιτλακίδης.
Επίσης έπαιξαν οι Παπατολίκας, Τροϊρης, Σαββίδης, Δ. Μιχαηλίδης, Γούλας, Γιόβτσεφ, Κυρτέγος, Παπαδόπουλος και Τσιμόπουλος.
Μ. ΑΛΕΞ. ΗΡΑΚΛΕΙΑΣ (Γιάννης Γεωργιάδης): Βοζίκης, Δούμας, Μύρλας, Μαριάγκος, Αραμπατζής, Λύπιτκας, Κουβελόγλου, Καραπατσιάς, Τσεμπερίδης, Καλιαμπάκας, Ζάγκοφ (υπό δοκιμή).
Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν οι Κουμής, Χατζάκος, Τριανταφυλλίδης, Κύρου, Κοσμίδης, Κούπης, Σιδηρόπουλος, Ματζουράκης, Τσεβρεντζής, Μουτίδης, Κρυστάλλης.