Το διήμερο 24 – 25 Σεπτεμβρίου ο Ελληνικός Ορειβατικός Σύλλογος Πέτρας Πιερίας διοργάνωσε ανάβαση στον Όλυμπο
odelalis,
5 Οκτωβρίου, 2016
1 λεπτά ανάγνωσης
![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2016/10/1086_111.jpg)
Η δεύτερη ομάδα, με αρχηγό την Πετρίδου Δέσποινα, ανέβηκε απ’ το ρέμα ξερολακίου στο οροπέδιο της Μεγάλης Γούρνας.
Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στο καταφύγιο ανάγκης Χρηστάκη υψ. 2450 μ. όπου και διανυκτέρευσαν. Την Κυριακή πραγματοποιήθηκε και απ’ τις δύο ομάδες ανάβαση στην κορυφή Σκολιό υψ. 2912 μ. τη δεύτερη ψηλότερη κορυφή του Ολύμπου και της Ελλάδας.
Με την Κόψη Χρηστάκη ολοκληρώθηκαν οι αναβάσεις απ’ τον Ε.Ο.Σ. Πέτρας Πιερίας στις Βόρειες και Βορειοδυτικές φημισμένες κόψεις του Ολύμπου, Κόψη Προφήτη Ηλία, Κόψη Μπαρμπαλά, Κόψη Ναούμ, Κόψη Σκολιού, Κόψη Χρηστάκη.