Απονεμήθηκαν 680 έπαινοι σε μαθητές της Πιερίας!
odelalis,
8 Φεβρουαρίου, 2017
2 λεπτά ανάγνωσης
ΣΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ Δ/ΝΣΗΣ Β/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΓΙΟΡΤΗ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ
Την εκδήλωση άνοιξαν με ψαλμούς και απολυτίκια των Τριών Ιεραρχών μέλη του Συλλόγου Ιεροψαλτών «ο Όσιος Διονύσιος ο εν Ολύμπω» και με χαιρετισμό του ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος κ.κ. Γεώργιος, , η Βουλευτής Πιερίας κ. Μ. Σκούφα και η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας κ. Σ. Μαυρίδου. Την κατάμεστη αίθουσα τίμησαν επίσης με την παρουσία τους, ο κ. Γ. Παπαργυρίου εκπρόσωπος του βουλευτή Πιερίας κ. Κ. Κουκοδήμου, ο Πρόεδρος του ΟΠΠΑΠ Κατερίνης κ. Θ. Παυλίδης, ο κ. Γ. Παπαζήσης εκπρόσωπος του Δημάρχου Κατερίνης κ. Σ. Χιονίδη και ο κ. Χ. Αντωνίου- Πρόεδρος της ΕΛΜΕ Πιερίας, καθώς και Διευθυντές, Διευθύντριες και εκπαιδευτικοί των σχολικών μονάδων της ΔΙ/ΔΕ Πιερίας .
Ο πανηγυρικός λόγος εκφωνήθηκε από τον εκπαιδευτικό του Γυμνασίου Αλωνίων κ. Δ. Γάτα.
Στη συνέχεια απονεμήθηκαν 680 έπαινοι στους μαθητές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Πιερίας. Ο αριθμός αυτός κατατάσσει την Πιερία μέσα στις υψηλότερες θέσεις, πρωτευσάντων μαθητών και εισακτέων με άριστη σειρά σε ανώτατες σχολές, ανά την Ελλάδα. Η εκδήλωση έκλεισε με ευχαριστίες προς τους εκπαιδευτικούς για τη σημαντική προσφορά τους. Ευχή όλων , η κοινωνική προσφορά, ο αλτρουισμός και η υπέροχη διδασκαλία που διέκρινε τους Τρεις Ιεράρχες να είναι πρότυπο παράδειγμα για όλους μας.