Στάθης Καρράς
Τεράστια νίκη για την ομάδα του Εθνικού Κατερίνης, απέναντι στον πρωτοπόρο Θερμαϊκού Κορινού.
Παιχνίδι με τεράστιο ενδιαφέρον διεξήχθη στο γήπεδο «Ιωάννης Καλλιανίδης» ανάμεσα στον Εθνικό Κατερίνης και τον Θερμαϊκό Κορινού. Στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής των playoff, μια στροφή πριν το τέλος του πρωταθλήματος της Β’ ΕΠΣ Πιερίας, διαδραματίστηκε ένα παιχνίδι με αρκετά γκολ και αρκετές συγκινήσεις.
Στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά με μόνο σκοπό την νίκη, που θα τους κρατούσε στην 2η θέση της βαθμολογίας και -1 βαθμό από την κορυφή και τον πρωτοπόρο Θερμαϊκό, κατάφεραν λοιπόν να προηγηθούν σχετικά νωρίς στο παιχνίδι και να βάλουν γερές βάσεις για τους τρείς πολυπόθητους βαθμούς. Στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού υπήρχε ισορροπία, αλλά και αρκετή ένταση, καθώς όσο περνούσε η ώρα έβγαινε και η κούραση των ποδοσφαιριστών που κατέβαλαν όλες τις δυνάμεις του σε κάθε φάση του αγώνα.
Στο κατάμεστο γήπεδο του Σταθμού, όπως είναι ευρύτερα γνωστό, όσοι παραυρέθηκαν εκεί, δικαιώθηκαν με την επιλογή τους να περάσουν το απόγευμα τους παρακολουθώντας την συγκεκριμένη αναμέτρηση.
Εξέλιξη αγώνα

5’ σουτ του Ανδρονικίδη από ευνοϊκή θέση, έδιωξε σε κόρνερ ο Οκουτσόγλου.

7’ κίτρινη κάρτα στον Λαζαρίδη για φάουλ

13’ γύρισμα του Κατσούλη Β., στον Κατσιούλη Α., με τον δεύτερο να αστοχεί εξ επαφής.

17’ σέντρα του Λαζαριδη για τον Δελαβερίδη που θα πιάσει το σουτ, αλλά θα διώξει σωτηρία ο Οκουτσόγλου.

19’ ο Ανδρονικίδης θα κερδίσει πέναλτι από τον Οκουτσόγλου, την εκτέλεση θα αναλάβει ο τερματοφύλακας Βαβατσιούλας και θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

22’ κίτρινη κάρτα στον Παντελιάδη για φάουλ.

29’ μεγάλη τριπλή επέμβαση του Βαβατσιουλα, πρώτα σε σουτ του Καραμανώλα Κ., εν συνέχεια την διώχνει πάνω από την γραμμή και στο τέλος έδιωξε σε κόρνερ σουτ του Κατσούλη Β.

36’ κίτρινη κάρτα στον Αντωνιάδη για φάουλ.

39’ καταπληκτικό σουτ του Παπαδόπουλου εκτός περιοχής, που θα στείλει την μπάλα στο παραθυράκι του Οκουτσόγλου και θα κάνει το 2-0.

41’ έπειτα από σέντρα του Καραμανώλα Κ., ο Νταντινης θα πάρει την κεφάλια, με την μπάλα να περνάει αουτ.

45’ σουτ του Ανθίτσα από μακρινή απόσταση η μπάλα αουτ.

45+1’ ο Καραμανώλας Κ. θα κερδίσει πέναλτι από τον Βαβατσιούλα, την εκτέλεση θα αναλάβει ο ίδιος και θα μειώσει σε 2-1.

45+3’ κίτρινη κάρτα στον Νταντίνη για φάουλ.

2-1 ημίχρονο

49’ σέντρα του Σοφιανιδη από δεξιά, ο Δελαβερίδης θα πάρει την κεφάλια η μπάλα θα περάσει αουτ.

50’ σουτ του Παπαδόπουλου η μπάλα ψηλά αουτ.

51’ κεφάλια του Λαζαριδη μέσα απο την περιοχή, η μπάλα θα περάσει αουτ.

54’ σουτ του Καραμανώλα Κ. από το ύψος της περιοχής, η μπάλα θα περάσει αουτ.

55’ σουτ του Δελαβερίδη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, θα διώξει σωτηρία ο Χνουδας πάνω στην γραμμή.

55’ σε αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ο Βαβατσιούλας θα κάνει μεγάλη με τα πόδια και θα στείλει την μπάλα κόρνερ, έπειτα από σουτ του Κατσούλη Β.

57’ κίτρινη κάρτα σε Βαβατσιουλα και Ξενόπουλο για διαμαρτυρία.

59’ ο Καραμανωλας Κ. θα κερδίσει πέναλτι από τον Λαζαριδη, το πέναλτι θα αναλάβει ο Κατσούλης Β. και θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 2-2.

61’ σουτ του Κατσιούλη Α. μέσα από την περιοχή, η μπάλα θα περάσει αουτ.

62’ κίτρινη κάρτα στον Αλχαζίδη για φάουλ.

63’ κεφάλια του Θωμαΐδη , η μπάλα πέρασε αουτ.

66’ σουτ του Καραμανώλα Ε., με την μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

68’ εκτέλεση φάουλ του Παντελιάδη, με την άμυνα του Κορινού να μην διώχνει έγκαιρα και τον Λαζαρίδη με σουτ να κάνει το 3-2 για την ομάδα του Εθνικού.

78’ μπαλιά του Δελαβερίδη για τον Παντελιάδη που θα κάνει το σουτ, με την μπάλα να περνάει αουτ.

83’ πολύ ωραία ενέργεια του Κατσούλη Β. που θα μπει στην περιοχή, θα κάνει το σουτ και θα μπλοκάρει εύκολα ο τερματοφύλακας.

84’ σουτ του Μακρακη θα διώξει σωτηρία σε κόρνερ ο Οκουτσόγλου.

87’ εκτέλεση κόρνερ του Παντελιάδη από δεξιά, ο Λαζαριδης θα πιάσει την κεφάλια, η μπάλα θα κεράσει αουτ.

90’ κίτρινη κάρτα στον Υφαντίδη για φάουλ.

90+1’ γύρισμα του Καραμανώλα Ε. για τον Καραμανώλα Κ. που θα κάνει το σουτ πάνω στον πεσμένο Λαζαριδη και στην συνέχεια η μπάλα θα στρωθεί και πάλι στον Καραμανώλα που θα την στείλει ψηλά αουτ.

Τελικό σκορ 3-2

Διαίτης του αγώνα ήταν ο κ.Καλορογιάννης με βοηθούς την κα.Τσικλητάρη Β. και τον κ.Ατματζίδη.

Οι ενδεκάδες:

Εθνικός Κατερίνης: Βαβατσιούλας, Ξενόπουλος, Θωμαΐδης, Λαζαρίδης, Παπαδόπουλος, Παπαθανασίου, Παντελιάδης, Δελαβερίδης (79’ Μεταξάς), Σοφιανίδης, Μακράκης (90+3’ Αναγνωστούδης), Ανδρονικίδης (32’ λ.τ. Ανθίτσας).

Θερμαϊκός Κορινού: Οκουτσόγλου, Υφαντίδης, Νταντίνης (52’ λ.τ. Κουλουκουργιώτης), Καραμανώλας Εμ., Ταγκαλίδης, Χνούδας, Αντωνιάδης, Καραμανώλας Κ., Αλχαζίδης (70’ Ζαπουνίδης),  Κατσούλης Β., Κατσιούλης Αθ.