Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Στο Λευκό Πύργο… του Κάτω Αγιάννη πανηγυρίζει την άνοδο στην Α’ κατηγορία της ΕΠΣ Πιερίας ο τοπικός Πιερικός Αστήρ -στη νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr, με την οπτική των φιλάθλων-, μετά το VIRAL ισόπαλο αποτέλεσμα με τον Μύτικα Λεπτοκαρυάς (1-1), σ’ ένα ανεπανάληπτο δραματικό μπαράζ ανόδου στη μεγάλη κατηγορία, με κρεσέντο επίμαχων φάσεων, χαμένων ευκαιριών και γκολ από… άλλο πλανήτη, γιατί ακόμα και οι… εξωγήινοι παραδέχονται ότι «Πρωτάθλημα σαν το Τοπικό κανένα…»

Οι γηπεδούχοι, του Τόλη Μπαρμπαγεωργόπουλου, που τους αρκούσε και η ισοπαλία, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα, με τη Λεπτοκαρυά, πάντως, να χάνει την πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού. Το γκολ-αριστούργημα του Μυρωτή, («Μπράβο, ρε Μύρω»), για τον Κάτω Αγιάννη, έδωσε φτερά στους παίκτες της τοπικής ομάδας, που συνέχισαν, στον ίδιο επιθετικό ρυθμό, χάνοντας την ευκαιρία, με τον αρχηγό Χρυσόπουλο, να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, ενώ ο Μύτικας, με τέσσερις σημαντικές απουσίες στη σύνθεσή του, έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι, μετά τα πρώτα λεπτά υπεροχής του Κάτω Αγιάννη και πάλι, ανέκτησαν τον έλεγχο, πήραν μέτρα στο γήπεδο και απώλεσαν μοναδικές ευκαιρίες από πλεονεκτική θέση, για να γυρίσουν το παιχνίδι -όπως έκαναν την περσινή χρονιά με αντίπαλο τον Άγιο Δημήτριο και πάλι με μειονέκτημα έδρας-, ενώ σε δύο περιπτώσεις ζήτησαν πέναλτι, με τον διαιτητή να δείχνει συνέχεια στο παιχνίδι. Ο Μύτικας ισοφάρισε τελικά με τον προωθημένο Κουράτι και προσπάθησε, με όσες δυνάμεις είχε, να πετύχει το νικητήριο γκολ, που θα του έδινε το δικαίωμα να διεκδικήσει την άνοδο σε νέο παιχνίδι σε ουδέτερο γήπεδο. Ο Πιερικός Αστήρ, την ίδια στιγμή, επιδίωξε να εκμεταλλευτεί τις αντεπιθέσεις, χωρίς επιτυχία και το παιχνίδι, κινήθηκε στην κόψη του ξυραφιού, με δραματικό φινάλε, με τη Λεπτοκαρυά να χάνει ανεπανάληπτες ευκαιρίες και το λυτρωτικό σφύριγμα του διαιτητή να στέλνει στα ουράνια τους παίκτες και τους φιλάθλους της τοπικής ομάδας.

Highlights:

οι φίλαθλοι της τοπικής ομάδας, στην πιο μαζική αριθμητικά φετινή τους παρουσία, παρά το γεγονός ότι το υπόλοιπο μισό χωριό είχε μετακομίσει στην… άλλη Τούμπα για το πρωτάθλημα του ΠΑΟΚ,

ο προπονητής των γηπεδούχων, Τόλης Μπαρμπαγεωργόπουλος, που πέτυχε με τον Κάτω Αγιάννη την άνοδο που του είχε στερήσει η… Θεά της μπάλας, την περασμένη χρονιά, με το Παλαιό Κεραμίδι και αντίπαλο τον Νέο Παμβριακό, «επικαλούμενος», τρόπον τινά, εξιλέωση και θεία δίκη (σ.σ. δικό μας το σχόλιο φυσικά…)

η σημαντική παρουσία των φιλάθλων των φιλοξενούμενων, που, κατά διαστήματα, κέρδισαν τη μάχη της εξέδρας και τα συνθήματα των πιτσιρικάδων της Λεπτοκαρυάς στα τελευταία λεπτά,

το «Γκολ της (Νέας) Χρονιάς Νο2», που σημείωσε ο Γιάννης Μυρωτής, του Κάτω Αγιάννη, με κανονιοβολισμό αντίστοιχο… του Πάσχα, στους Βροντάδες της Χίου, για την Ανάσταση, στο «γκολ της ζωής του», που μπορείτε ν’ απολαύσετε σε ξεχωριστό θέμα από το Metrosport,

οι επίμαχες φάσεις, με δύο, τουλάχιστον, περιπτώσεις πέναλτι υπέρ της Λεπτοκαρυάς -σε καθοριστικό χρονικό σημείο, με το σκορ στο 1-0-, ν’ αποτυπώνονται σε stop καρέ αλλά και χαρακτηριστικές περιπτώσεις offside, φάουλ, πλεονεκτήματος και πειθαρχικού ελέγχου, που αποτέλεσαν αφορμή διαμαρτυριών παικτών και φιλάθλων,

οι διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών, «την μπάλα πατάει, ρε» και των φιλάθλων, «άιντε, όλα υπέρ της Λεπτοκαρυάς», «όρθιος κοιμάσαι, λάιτσμαν»,

ο σοκαριστικός τραυματισμός του Γεροθανάση της Λεπτοκαρυάς (ευχόμαστε oλόψυχα περαστικά!),

τα δραματικά τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με τη Λεπτοκαρυά να υπερβάλλει εαυτόν για να πετύχει το χρυσό γκολ και τον παλμογράφο, εντός κι εκτός γηπέδου, να χτυπάει κόκκινο,

οι δυνατές μονομαχίες, οι πανηγυρισμοί των νικητών, που επ’ ουδενί δεν μπορούν να συγκριθούν, με τους αντίστοιχους περασμένων εποχών με αντίπαλο τη γειτονική «φίλια χώρα» Τραπεζούντα, στιγμές που συγκαταλέγονται στις πιο cult του Πιερικού ποδοσφαίρου ever,

οι ατάκες των φιλάθλων για τα «δώρα της παραθέρισης» στη Λεπτοκαρυά, τον Ολυμπιακό & τον ΠΑΟΚ,

οι συνδρομητές στο κανάλι, που φτάνουν αισίως τους χίλιους, γεγονός που μας “υποχρεώνει”, για μία ακόμη φορά, να σας ευχαριστήσουμε δημόσια (keep supporting local football) & οι συνολικές προβολές που έχουν ξεπεράσει, κατά πολλού, τα 2 εκατομμύρια!!!

Man of the match: ο Γιάννης Μυρωτής, με τον “οδοστρωτήρα” του, δικαιούται τον τίτλο, σε καμία περίπτωση, όμως, δε θα μπορούσαμε να μην τον μοιράσουμε ισόποσα σε όλους όσοι αγωνίστηκαν τη φετινή χρονιά, μαζί με τον προπονητή και τους ανθρώπους της διοίκησης, που συνέβαλαν στην επιστροφή του ιστορικού Πιερικού Αστήρ στην Α’ κατηγορία. Θερμά συγχαρητήρια!

Υellow card: στον ΠΑΟΚ που έμελλε να στεφθεί πρωταθλητής την ίδια μέρα και στέρησε απ’ ολόκληρο το χωριό την ευκαιρία ν’ απολαύσει το παιχνίδι της χρονιάς, με δώρο την άνοδο (οκ, μετά το “Έπος των Ρυακίων”, δε θα τα χαλάσουμε εκεί…)