Εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας από το Σύλλογο Εργαζομένων Π.Ε.Πιερίας
odelalis,
14 Μαρτίου, 2012
2 λεπτά ανάγνωσης
![IMG_0180](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2012/03/prosopa_IMG_0180.jpg)
Η Αντιπεριφερειάρχης Πιερίας υπεραμύνθηκε της διαμόρφωσης μιας κοινωνίας ισότητας των δύο φίλων και δημιουργίας προϋποθέσεων για ισότιμη μεταχείριση των γυναικών, υπογραμμίζοντας τον καίριο ρόλο που μπορεί να διαδραματίσει η τοπική αυτοδιοίκηση προς αυτήν την κατεύθυνση.
Η Σοφία Μαυρίδου αναφέρθηκε στις προοπτικές ανάπτυξης πολιτικών ισότητας και στον τρόπο εφαρμογής τους, που τέθηκαν επι τάπητος, στην ημερίδα της Γενικής Γραμματείας Ισότητας των Φύλων με θέμα «Η Ευρωπαϊκή Χάρτα για την Ισότητα των Φύλων στις Περιφέρειες» στην οποία συμμετείχε ως εισηγήτρια πριν από λίγες ημέρες. Άλλωστε, ενημέρωσε ότι υπήρξε δέσμευση από τη Γενική Γραμματέα Ισότητας των Φύλων, Μαρία Στρατηγάκη, να επισκεφθεί σύντομα την Περιφερειακή Ενότητα Πιερίας, προκειμένου να προωθήσουν και να στηρίξουν από κοινού πολιτικές που στόχο έχουν την εφαρμογή της ισότητας στην καθημερινότητά μας.
Η Πρόεδρος του Συλλόγου Εργαζομένων Περιφερειακής Ενότητας Πιερίας, Δομνίκη Καράτζιου, έκανε αποτίμηση των έως τώρα αγώνων των γυναικών για την καθιέρωση της ισότητας μεταξύ γυναικών και ανδρών, αναπτύσσοντας δράσεις σε τομείς που κάποτε οι άνδρες είχαν την αποκλειστική κυριαρχία. Παράλληλα, αναφέρθηκε στις κατακτήσεις των γυναικών, όπως, το δικαίωμα στην ψήφο, στη μόρφωση, στην ελευθερία της βούλησης κ.α που δεν ήταν πάντα αυτονόητα. Η Δομνίκη Καράτζιου μίλησε για το σημαντικό και πολυσύνθετο ρόλο της γυναίκας σε όλους τους τομείς της ιδιωτικής και δημόσιας ζωής.
Στη συνέχεια προβλήθηκε βίντεο με πρωταγωνίστριες γυναίκες που έχουν διαπρέψει σε διάφορους τομείς, ενώ τρεις τυχερές κέρδισαν από ένα βιβλίο μετά από κλήρωση που έγινε.