Η συμμετοχή των «Φίλων του Περιβάλλοντος» στην Οικογιορτή
odelalis,
3 Ιουνίου, 2015
1 λεπτά ανάγνωσης
![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2015/06/iounios_6.jpg)
Στο περίπτερο των Φίλων του Περιβάλλοντος οι μικροί επισκέπτες εκτίμησαν ιδιαίτερα τη δυνατότητα να ζωγραφίσουν «με άμμο και κόλλα», δραστηριότητα που επιμελήθηκε η καθηγήτρια καλλιτεχνικών Κατερίνα Τσιγγάνου. Ταυτόχρονα γίνονταν ενημέρωση για τις δράσεις της Ένωσης και τα σημαντικά περιβαλλοντικά προβλήματα της περιοχής.
Το περίπτερο των «Φίλων του Περιβάλλοντος» επισκέφτηκαν και οι βουλευτές Χάρης Τζαμακλής και Μπέττυ Σκούφα και ενημερώθηκαν για τις θέσεις της οργάνωσης για το θέμα του οικισμού «Ολυμπιάδα Κορινού» καθώς και για κρίσιμα περιβαλλοντικά ζητήματα όπως η ανάγκη να προχωρήσει άμεσα η έκδοση των Προεδρικών Διαταγμάτων για τη λειτουργία των Φορέων Διαχείρισης του Εθνικού Δρυμού Ολύμπου και του Δέλτα Αξιού, Αλιάκμονα και Αλυκών Κίτρους που εκκρεμούν εδώ και πολύ καιρό.
Από το Δ.Σ. της Ένωσης Πολιτών
«Φίλοι του Περιβάλλοντος – Πιερία 2008»