![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2015/06/iounios_2thesmos.jpg)
Στη γραμμή της αφετηρίας και ανάμεσα στα 300 περίπου άτομα όλων των ηλικιών που έλαβαν μέρος βρέθηκαν και γνωστοί πρωταθλητές, όπως ο Μιχάλης Παρμάκης (νικητής του αγώνα). Το όμορφο σκηνικό συμπλήρωσαν μοναδικά οι μπάντες με τα χάλκινα, καθώς και τα χορευτικά τμήματα πολιτιστικών συλλόγων της ευρύτερης περιοχής.
Συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους τους συνδιοργανωτές και συντελεστές και ειδικά στον Μητροπολίτη κ. Γεώργιο, καθώς η συγκεκριμένη πρωτοβουλία του πέρα από τους πνευματικούς συμβολισμούς συμβάλλει απτά στην ενδυνάμωση του τρίπτυχου: Πολιτισμός, Αθλητισμός, Τουρισμός στην Πιερία.
Επιπλέον, όπως ο ίδιος τόνισε – μεταξύ άλλων – σε σύντομο χαιρετισμό του: «τα μηνύματα της σημερινής εκδήλωσης είναι μηνύματα πίστης προς το Θεό, αγάπης προς τον συνάνθρωπο, αλληλεγγύης, συμμετοχικότητας, για να ατενίσουμε το αύριο της πατρίδας και της οικογένειάς μας με ελπίδα και αισιοδοξία».
Χαιρετισμό απηύθυναν επίσης, ο Δήμαρχος Πύδνας – Κολινδρού Ευάγγελος Λαγδάρης, καθώς και ο πρόεδρος του ΑΠΣ Δρομέων Πιερίας «ΖΕΥΣ» Χρήστος Μυστρίδης.
Αξίζει να σημειωθεί, ότι, ο αγώνας θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το κανάλι 4 Ε. Τα αναλυτικά αποτελέσματα του αγώνα θα δοθούν στη δημοσιότητα από τη διοργάνωση.
Νικηφόρος Γκόλτσιος