ΔΙΟΝ-ΟΛΥΜΠΟΣ/ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΕΥΘΥΝΗΣ: Περιμένοντας τον ιδιώτη!! Επεισόδιο…2!!
odelalis,
30 Ιουνίου, 2015
3 λεπτά ανάγνωσης
![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2015/06/iounios_farmakis.jpg)
Από την άλλη με έκπληξη είδαμε στις αναμορφώσεις να καταργείται ποσό της τάξης των 80.000 ευρώ που προορίζονταν για αγορά σύγχρονου απορριμματοφόρου για να ενισχυθεί ο κωδικός αγοράς φωτιστικών σωμάτων. Μηχάνημα που θα μπορούσε να βελτιώσει την κατάσταση στην αποκομιδή και να συνεχίσει στο μέλλον μόνο στην ενότητα του Δίου, για την οποία δεν θα αλλάξει κάτι και μετά τη έλευση του ιδιώτη, αφού ο εν εξελίξει διαγωνισμός αφορά αποκομιδή στο Λιτόχωρο και στον Ανατολικό Όλυμπο. Καλά και χρήσιμα τα φωτιστικά αλλά προέχει η καθαριότητα. Στο ίδιο δημοτικό συμβούλιο δεν πέρασε απαρατήρητη η εμμονή της διοίκησης του δήμου να αλλάξει το status στο πεζόδρομο της Ι. Μεταξά στην Λεπτοκαρυά. Ενώ μπαίνουμε σε φουλ σεζόν μια σειρά από επαγγελματίες στριμώχνονται στο μισό χώρο από ότι διέθεταν μέχρι πέρυσι και μάλιστα ενώ έχουν κάνει τον προγραμματισμό τους για το φετινό καλοκαίρι. Το μόνο που κατάφεραν είναι να διχογνωμούν πλέον τα εμπορικά καταστήματα με τα υγειονομικού ενδιαφέροντος και να χαλάνε ανθρώπινες σχέσεις. Τέλος και σε σχέση με τις διακοπές των συνεδριάσεων του δημοτικού συμβουλίου τις οποίες επιβάλλει ο κος Δήμαρχος με πρόσχημα τις διαφωνίες που προβάλει η αντιπολίτευση (όταν και όπου απαιτείται), το μόνο που θα τονίσουμε είναι πως το Δημοτικό Συμβούλιο είναι εργαστήρι δημοκρατίας και διαλόγου. Και κανείς δεν μπορεί να το φιμώσει με τεχνητές εντάσεις και διακοπές συνεδριάσεων. Ένα χρόνο και κάτι μετά τις εκλογές, ο μύθος της «νέας διακυβέρνησης, με νέα οράματα και νέους ανθρώπους» καταρρέει. Οι πρακτικές της σημερινής διοίκησης του Δήμου Δίου Ολύμπου άκρως παλαιοκομματικές αρχίζουν και αποκτούν στοιχεία καθεστωτικής αντίληψης. Η αλαζονεία σε πολλές περιπτώσεις περισσεύει, ενώ λογικές όπως «τα δικά μας παιδιά» είναι και πάλι στο προσκήνιο. Μια νέα πελατειακή κουλτούρα διαμορφώνεται μέρα με την ημέρα σε όλα τα διαμερίσματα του δήμου μας, φορώντας πότε τον μανδύα του εθελοντισμού και πότε της εξυπηρέτησης ημετέρων. Τα αδιέξοδα της σημερινής συγκυβέρνησης του δήμου Δίου Ολύμπου απειλούν να μεταλλαχτούν πρωτίστως σε προβλήματα δημοκρατικής διακυβέρνησης και για το λόγο αυτό θα μας βρίσκουν αντίθετους σε όλα τα δημοτικά συμβούλια.
Για τον ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΕΥΘΥΝΗΣ
Φαρμάκης Γιώργος.