Πρωθυπουργός ‘ιπτάμενος και τζέντλεμαν’: Ο Τσίπρας πιλότος στον Παρμενίωνα
![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2015/10/news247.gr_eidiseis_athlitika_article3708664.ece_BINARY_w660_a12.jpg)
Υπό το βλέμμα του πρωθυπουργού και του Πάνου Καμμένου διεξήχθη η άσκηση “Παρμενίων 2015”. Δείτε τις φωτογραφίες
Την τελική φάση της στρατιωτικής άσκησης “Παρμενίων 2015” παρακολούθησε την Παρασκευή ο πρωθυπουργός, μαζί με τον Πάνο Καμμένο.
Ο Αλέξης Τσίπρας μετέβη στην Αλεξανδρούπολη και από εκεί στο Πεδίο Ασκήσεων. Κατά διάρκεια της άσκησης βρέθηκε στο πιλοτήριο ενός C-130.
Ο Έλληνας πρωθυπουργός, συνοδευόμενος από τον Υπουργό Εθνικής Άμυνας, Πάνο Καμμένο, την υφυπουργό Μακεδονίας-Θράκης Μαρία Κόλλια-Τσαρουχά και τον υπουργό Επικρατείας, Νίκο Παππά, έγινε δεκτός στην Αλεξανδρούπολη με τιμές από στρατιωτικά αγήματα.
Ο κ. Τσίπρας φόρεσε ένα μπουφάν της πολεμικής αεροπορίας και βρέθηκε μέσα στο πιλοτήριο μεταγωγικού αεροσκάφους τύπου C-130, πραγματοποιώντας δοκιμαστική πτήση.
Νωρίτερα παρακολούθησε τις ασκήσεις του ελληνικού Στρατού είχε βρεθεί στο Πεδίο Ασκήσεων της Αλεξανδρούπολης ενώ ξεναγήθηκε από τον αρχηγό ΓΕΕΘΑ, Βαγγέλη Αποστολάκη.
![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2015/10/news247.gr_eidiseis_athlitika_article3708661.ece_BINARY_w660_a10.jpg)
![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2015/10/news247.gr_eidiseis_athlitika_article3708662.ece_BINARY_w660_a11.jpg)
![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2015/10/news247.gr_eidiseis_athlitika_article3708669.ece_BINARY_w660_a5.jpg)
![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2015/10/news247.gr_eidiseis_athlitika_article3708673.ece_BINARY_w660_a9.jpg)
![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2015/10/news247.gr_eidiseis_athlitika_article3708671.ece_BINARY_w660_a7.jpg)
![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2015/10/news247.gr_eidiseis_athlitika_article3708660.ece_BINARY_w660_a1.jpg)
![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2015/10/news247.gr_eidiseis_athlitika_article3708672.ece_BINARY_w660_a8.jpg)
![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2015/10/news247.gr_eidiseis_ellines-tis-diasporas_article3708698.ece_BINARY_w660_2384159%20%281%29.jpg)
![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2015/10/news247.gr_eidiseis_ellines-tis-diasporas_article3708699.ece_BINARY_w660_2384165%20%281%29.jpg)
![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2015/10/news247.gr_eidiseis_ellines-tis-diasporas_article3708700.ece_BINARY_w660_2384167.jpg)
![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2015/10/news247.gr_eidiseis_athlitika_article3708670.ece_BINARY_w660_a6.jpg)
![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2015/10/news247.gr_eidiseis_athlitika_article3708668.ece_BINARY_w660_a4.jpg)
![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2015/10/news247.gr_eidiseis_athlitika_article3708667.ece_BINARY_w660_a3.jpg)
![](https://odelalis.gr/wp-content/uploads/2015/10/news247.gr_eidiseis_athlitika_article3708666.ece_BINARY_w660_a2.jpg)
Φωτογραφίες: Eurokinissi