«Να προχωρήσει άμεσα η ανάκληση της δημοπρασίας για την παραλιακή έκταση στην Καλλιθέα»
odelalis,
17 Μαρτίου, 2016
2 λεπτά ανάγνωσης
ΚΟΙΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΦΟΡΕΩΝ ΤΗΣ ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΑΙΠΕΔ
Η οποιαδήποτε προσπάθεια μεμονωμένης εκμετάλλευσης της συγκεκριμένης έκτασης καταργεί τη συλλογική βούληση καθώς δεν έχει προηγηθεί διαβούλευση με την τοπική κοινωνία που είναι σε συντριπτικό ποσοστό αρνητική, ενώ ταυτόχρονα παραβλέπει ένα θεμελιώδες δικαίωμα των πολιτών – αυτό της ελεύθερης πρόσβασης μόνιμων κατοίκων και επισκεπτών σε ακτή και θάλασσα, με άμεσο αντίκτυπο στις γύρω επιχειρήσεις.
Σε μια περίοδο οικονομικής δυσπραγίας δεν μπορεί ξαφνικά η Πιερία να γίνει «Μύκονος και παραλιακή ζώνη Αθηνών» με οργανωμένες παραλίες όπου μια οικογένεια θα πρέπει να πληρώνει αδρά για είσοδο και παραμονή στις ακτές. Εκφράζουμε με σαφήνεια την άποψη ότι οι δύο μη όμορες εκτάσεις συνολικά 48.976,18 τ.μ. (παραθαλάσσιες, αμμώδεις και τοπικά ελώδεις, δίχως κτίσματα) που προσδιορίζονται ως «παραλιακή ζώνη Καλλιθέας Κατερίνης», δεν μπορεί να καταλήξει στην αξιοποίηση ενός ιδιώτη επενδυτή.
Παρακαλούμε για τις άμεσες ενέργειες σας για να διατηρήσει ο χώρος τον δημόσιο χαρακτήρα του και ότι θα ανήκει σε όλους τους κατοίκους της Πιερίας.
Λάβετε υπόψη ότι πολλές επιχειρήσεις – μέλη μας στηρίζουν την οικονομική τους βιωσιμότητα πάνω στην ελεύθερη πρόσβαση στην ακτή και τη θάλασσα χιλιάδων πολιτών. Η υπερσυγκέντρωση των δικαιωμάτων πρόσβασης στα χέρια ενός ή ελαχίστων αντιλαμβάνεστε ότι θα επιτείνει τα οικονομικά προβλήματα των τουριστικών επιχειρηματιών της περιοχής μας.
Με εκτίμηση,
Για το Δ.Σ. της Ένωσης Ξενοδόχων Παραλίας
Ο Πρόεδρος Γεώργιος Ζωγράφος
Για το Δ.Σ. του Συλλόγου Ενοικιαζομένων Δωματίων
Ο Πρόεδρος Γρηγόριος Βεΐδαμενίδης
Για το Δ.Σ. του Σωματείο Ελευθερών Επαγγελματιών Παραλίας
Ο Πρόεδρος Αθανάσιος Παπούλιας