Γράφει ο Νεκτάριος Καλαντζής*
Επόμενος προορισμός, το Λιτόχωρο και το Ναυτικό Μουσείο της πόλης, με σημαντικά εκθέματα, για τη ναυτική παράδοση και αντίγραφα πλοίων, από τριήρης ως μινωικά και βυζαντινά πολεμικά πλοία. Η επίσκεψη για φαγητό απέναντι, στο βραβευμένο Γαστροδρόμιο εν Ολύμπω αποτέλεσε μοναδική εμπειρία. Ο σεφ Ανδρέας Γάβρης, με τα πιάτα του, όπως τη γίδα με τον τραχανά και οι οινοποιοί της περιοχής με τα κρασιά τους, εντυπωσίασαν με τα αριστουργήματά τους. Κρασιά όπως το Μυθικό Βουνό της οικογένειας Γραμματόση, το Trebbiano Κούρτη, οι Ερατεινές Ευχές και το αρωματισμένο ποτό Παπαγιαννούλη, έδειξαν πως η Πιερία μπορεί να μπει άνετα στην κορυφή του οινοποιητικού χάρτη της χώρας. Βράδυ φαγητό στο Mediterranean Village, με κρασί από το Κελάρι Αδάμου και το Κτήμα Ξηρομερίτη, δυο τοπικά οινοποιεία της περιοχής που ανεβάζουν τον πήχη για καλό κρασί στο νομό. Επόμενο πρωί, πρωινός καφές με ήλιο δίπλα στην πισίνα, σχεδόν πάνω στη θάλασσα μετά από μια βόλτα στην άμμο, πριν την αναχώρηση για Παλαιό Παντελεήμονα. Με το που φθάνω, καταλαβαίνω γιατί το συγκεκριμένο χωριό φημίζεται ότι είναι από τα ωραιότερα της χώρας, παραδοσιακός οικισμός, με πετρόχτιστα καλντερίμια και με την πλατεία στη μέση του χωριού και την εκκλησία με τον πλάτανο, να θυμίζει μια άλλη εποχή, αθωότητας και ανεμελιάς, όπως παίζαμε παιδιά. Ελληνικός καφές στο μπρίκι, κάτω από τον ήλιο, στο παραδοσιακό καφενείο της πλατείας, το Πέτρινο και πριν φύγω μετά από μια βόλτα στα στενά του χωριού, παίρνοντας μαζί μου τσάι Ολύμπου και τραχανά. Τελευταία στάση, απόγευμα για φαγητό στο Nero, στο εστιατόριο του ξενοδοχείου Cavo Olympo, με την εντυπωσιακή πισίνα και κρασιά από το κτήμα Γαριπύδη, Παπαγιαννούλη και Κούρτη. Μια τελευταία ομαδική φωτογραφία, πριν την αναχώρηση από το ξενοδοχείο και με τσάντα γεμάτη παραδοσιακά προϊόντα, όπως μέλι Γη Ολύμπου, χυλοπίτες και Μυθικό Βουνό για κρασί, από έναν νομό που τα έχει όλα. Τον Όλυμπο, την κατοικία των 12 Θεών της ελληνικής μυθολογίας, τη μυθική γη, το χιονοδρομικό κέντρο στο Ελατοχώρι, τις ατελείωτες ακτές των 80 χλμ., το Δίον και τον Αγ. Διονύσιο. Η γη των Θεών έγινε κτήμα των θνητών, στην Πιερία όλων των εποχών.
*Ο Νεκτάριος Καλαντζής είναι Οικονομολόγος, Κοινωνιολόγος, Δημοτικός Σύμβουλος του Δήμου Παλλήνης