Πυρκαγιά εκδηλώθηκε στις 11:05 την 4-8-2016 σε υποσταθμό της ΔΕΔΔΗΕ, ισχύος 64 KW, σε Περιοχή του Κάτω Αϊ Γιάννη Πιερίας, πλησίον ΡΕΝΟ. Από την πυρκαγιά κάηκε ο εξοπλισμός του υποσταθμό και μικρή επιφάνεια με χόρτα. Η φωτιά περιορίστηκε έγκαιρα και κατασβέστηκε πλήρως μετά την διακοπή του ηλεκτρικού ρεύματος στον υποσταθμό. Στην κατάσβεση συμμετείχαν δύο οχήματα με πέντε πυροσβεστικούς υπαλλήλους της ΠΥ Κατερίνης.