Φιλοξενία 50 Σερβόπουλων από τη Μητρόπολη Κίτρους
odelalis,
6 Σεπτεμβρίου, 2016
1 λεπτά ανάγνωσης
ΣΤΟΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΞΕΝΩΝΑ ΣΤΟ ΣΒΟΡΩΝΟ
Η φιλοξενία πραγματοποιήθηκε με την ευλογία, την πατρική καθοδήγηση και το άγρυπνο ενδιαφέρον του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος κ. Γεωργίου, ο οποίος οργάνωσε την ξενάγηση των παιδιών και τη γνωριμία τους με την Πιερία, την Εκκλησία της και τις φυσικές ομορφιές της. Τα παιδιά μαζί με τους συνοδούς τους, κατά τη διάρκεια της παραμονής τους, επισκέφθηκαν προσκυνήματα και μοναστήρια της περιοχής μας, το αρχαιολογικό πάρκο του Δίου, το νέο μουσείο του Φορέα Διαχείρισης Εθνικού Δρυμού Ολύμπου, καθώς και άλλα πολιτιστικά αξιοθέατα και προορισμούς του Νομού.