Συνάντηση εργασίας Δήμου Κατερίνης και ΤΕΙ Κρήτης στο πλαίσιο του προγράμματος «BIOWASTE» INTERREG
odelalis,
17 Μαΐου, 2017
1 λεπτά ανάγνωσης
ΣΤΙΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ Η ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΥΤΟΜΑΤΩΝ ΚΟΜΠΟΣΤΟΠΟΙΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΟΓΚΟΥ ΤΩΝ ΒΙΟΔΙΑΣΠΩΜΕΝΩΝ ΑΠΟΡΡΙΜΜΑΤΩΝ
Παράλληλα, στη διάρκεια της συνάντησης ανταλλάχθηκαν απόψεις με έμφαση στο περιεχόμενο της συνεργασίας, στις ενέργειες ωρίμανσης της αναθεωρημένης πρότασης, καθώς και στον σχεδιασμό του χρονοδιαγράμματος ενεργειών. Όπως δήλωσε στο περιθώριο της συνάντησης, ο αντιδήμαρχος Ν.Παπαζιώγας: «Ο Δήμος Κατερίνης, με ομάδα συνεργατών/επιστημόνων αποτελεί τον Leader φορέα υλοποίησης. Ειδικότερα έχει το γενικό συντονισμό των φορέων και του προγράμματος, καθώς και τη διάθεση της ευρωπαϊκής χρηματοδότησης στους εταίρους, με το ΤΕΙ Κρήτης, να αποτελεί τον «τεχνικό σύμβουλο». Επιπλέον, περιγράφοντας επιγραμματικά την ταυτότητα του προγράμματος τόνισε: «Μεταξύ άλλων στις δράσεις του προγράμματος περιλαμβάνεται και η προμήθεια – εγκατάσταση αυτόματων κομποστοποιητών, με στόχο τη μείωση του όγκου των βιοδιασπώμενων απορριμμάτων του Δήμου Κατερίνης». Τέλος, στο σχήμα υλοποίησης του εγκεκριμένου προγράμματος προβλέπεται επίσης, διακρατική συνεργασία με εταίρους από τις χώρες: Ελλάδα, Αλβανία, Σκόπια, Κύπρο.