Διανομή τροφίμων σε 2.161 ωφελούμενες οικογένειες του ΤΕΒΑ & του Κοινωνικού Εισοδήματος Αλληλεγγύης
odelalis,
14 Μαρτίου, 2018
2 λεπτά ανάγνωσης
ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΩΣ ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΕΤΑΙΡΟΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΣΥΜΠΡΑΞΗΣ Π.Ε. ΠΙΕΡΙΑΣ
Η διανομή των ποσοτήτων, οι οποίες αναλογούν στις 2.161 (για το μήνα Μάρτιο), δικαιούχες οικογένειες και αντιστοιχούν σε 5.153 συνολικά άτομα ξεκίνησε την Πέμπτη 8 και ολοκληρώθηκε την Παρασκευή 9 Μαρτίου, στην αποθήκη του Δήμου, που βρίσκεται δίπλα στο Τ.Ε.Ι. Κατερίνης (Κανελλοπούλου 2 & Μαντζαροπούλου γωνία), από υπαλλήλους του Δήμου.
Σύμφωνα με τον αρμόδιο αντιδήμαρχο Νίκο Παπαζιώγα: «Σκοπός είναι να εξυπηρετηθούν όλοι οι ωφελούμενοι και για τον λόγο αυτό, τις προηγούμενες ημέρες οι δικαιούχοι ενημερώθηκαν τηλεφωνικώς και με γραπτά μηνύματα στα κινητά τους τηλέφωνα από την υπηρεσία μας. Η διαδικασία εξελίσσεται ομαλά χωρίς συνωστισμό και ταλαιπωρία των δικαιούχων. Όπως γνωρίζετε, το συγκεκριμένο πρόγραμμα έχει ως στόχο την άμεση αντιμετώπιση των περιστατικών ακραίας φτώχειας μέσα από την παροχή υλικής βοήθειας, καθώς και τη λήψη συμπληρωματικών μέτρων κατά του κοινωνικού αποκλεισμού. Γενικότερα, ο Δήμος Κατερίνης μέσω της επισιτιστικής και βασικής υλικής συνδρομής καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια τόνωσης όσων δημοτών μας, βρίσκονται σε ιδιαίτερα δυσχερή οικονομική θέση».
Όπως είναι γνωστό, η ταυτοποίηση των ωφελουμένων γίνεται με λογισμικό, το οποίο δημιουργήθηκε προκειμένου αφενός να αποφευχθούν οι διπλοεγγραφές και αφετέρου να καταστεί ταχύτερη η διαδικασία διανομής των προϊόντων στους δημότες.
Για τους δικαιούχους των Δήμων Δίου – Ολύμπου και Πύδνας – Κολινδρού, τις αναλογούσες ποσότητες προς διανομή παρέλαβαν οι υπεύθυνοι των παραπάνω Δήμων.