Ρεπορτάζ: Στάθης Καρράς

Σε ένα ηλιόλουστο απόγευμα στο Α’ ΔΑΚ Κατερίνης, ο Πιερικός υποδέχτηκε τον Τηλυκράτη Λευκάδας για την 3η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα της Πιερίας πήρε τους τρείς πολύτιμους βαθμούς, κερδίζοντας με 1-0 τους Λευκαδίτες. Το σκορ άνοιξε από νωρίς, μόλις στο 10’ με τον Κέρη που βρήκε δίχτυα από την άσπρη βούλα, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας καθώς δεν είδαμε κάτι ουσιαστικό. Ο Πιερικός ευτύχησε να κερδίσει πέναλτι νωρίς στο παιχνίδι, μόλις στο 10’ και να ανοίξει το σκόρ. Εκτός του γκόλ οι γηπεδούχοι δεν δημιούργησαν κάποια άλλη φάση. Από μεριάς Τηλυκράτη δεν είδαμε κάτι ουσιώδες, εκτός από μία στιγμή προς την λήξη του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος είχε κάποιες ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, χωρίς όμως να σημειωθεί κάποιο τέρμα. Γενικότερα η εικόνα και των δύο ομάδων δεν ήταν καλή, απογοητεύοντας έτσι το φίλαθλο κοινό που βρέθηκε στις κερκίδες.

Έναρξη αγώνα

4’ σούτ του Μπελεβώνη η μπάλα άουτ.
7’ σούτ του Τάτου θα κοπεί η μπάλα από αμυντικό.
8’ κίτρινη κάρτα στον Περιστέρη για φάουλ.
9’ γύρισμα του Τσαγκαλίδη από αριστερά η μπάλα θα βρεί στο χέρι του αμυντικού και ο διαιτητής θα δείξει την άσπρη βούλα.
9’ κίτρινη κάρτα στον Τεγούση.
11’ ΓΚΟΛ για τον Πιερικό με τον Κέρη που ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0.
24’ εκτέλεση φάουλ του Κέρη από τα αριστερά, θα μπει στην φάση ο Irinimbanzi και με προβολή θα την στείλει άουτ.
42’ σούτ του Τσούτση από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Μένκα να πέφτει στην γωνία του και να διώχνει σωτήρια.
Ημίχρονο 1-0

49’ κίτρινη κάρτα στον Ανδρικόπουλο για φάουλ.
56’ μεγάλη ευκαιρία με τον Γατόπουλου να κάνει το σούτ και τον Ράγια να διώχνει σωτήρια.
57’ κίτρινη κάρτα στον Σαλπιγγίδη για μαρκάρισμα.
61’ σούτ του Σαλπιγγίδη η μπάλα θα περάσει αρκετά άουτ.
62’ κίτρινη κάρτα στον Λαγό για φάουλ.
71’ εκτέλεση φάουλ του Κέρη από αριστερά, ο Λαγός θα κάνει το γύρισμα η μπάλα θα περάσει παράλληλα.
72’ κίτρινη κάρτα στον Παπαδόπουλο για φάουλ.
74’ γύρισμα του Περιστέρη από αριστερά, ο Τεγούσης θα πιάσει το σουτ χωρίς να βρεί στόχο.
80’ πάσα του Σεχολλάρι για τον Τάτο που θα κάνει το σούτ θα μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.
82’ σούτ του Τσούτση από μακρινή απόσταση, η μπάλα θα καταλήξει άουτ.
90’ τεράστια χαμένη ευκαιρία με τον Τουρλίδα που βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε το πλασέ και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κίναλη.
90+3’ κάρτα για διαμαρτυρία στον Μπαρλογιάννη.
90+4’ κίτρινη κάρτα στον Λαζαρίδη για φάουλ.
Τελικό σκόρ 1-0

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ.Γκουντέλας, με βοηθούς τους Παπαγεωργόπουλο και Νάκα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Πιερικός (Περικλής Αμανατίδης): Μένκα (69’ Κίναλης), Ανδρικόπουλος, Μυρωτής, Irinimbanzi (77’ Κραγιόπουλος), Κωτσιόπουλος, Τσαγκαλίδης (60’ Ζησούλης), Λαγός, Τάτος, Κέρη, Γατόπουλος (60’ Παπαδόπουλος), Μπαστακός (60’ Σεχολλάρι).

Τηλυκράτης Λευκάδας (Γιώργος Κατηφόρης): Ράγιας, Ζδραβός, Σκιαδάς, Λαζαρίδης, Μπελεβώνης, Καταγής (69’ Τουρλίδας), Τεγούσης, Τσούτσης, Σαλπιγγίδης (76’ Μπαρλογιάννης), Περιστέρης, Κατσαμάγκας.