Με νίκη πέρασε από το Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης η Αναγέννηση Κολινδρού καθώς επικράτησε επί του Άρη Κοκκινοπλιτών με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ ερασιτεχνικής κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.

Το αποτέλεσμα για τον Άρη πάντως είναι άδικο, μιας και δέχθηκε το δεύτερο γκολ της ήττας στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, ενώ νωρίτερα θα μπορούσε κάλλιστα να κάνει την ανατροπή του σκορ, έχοντας και δύο δοκάρια. Πλέον, η υπόθεση παραμονής στην κατηγορία για την ομάδα του Γιώργου Σκέντου γίνεται ακόμη δυσκολότερη αφού έμεινε στους έξι βαθμούς και την προτελευταία θέση της κατάταξης.

Τα Τσακάλια, του Ηλία Μποταΐτη, χωρίς να εντυπωσιάσουν με την απόδοσή τους, πανηγύρισαν στο τέλος μία ανέλπιστη νίκη που τους ανεβάζει στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 21 βαθμούς.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΓΚΟΛ

Στο 2΄ σέντρα του Παναγιωτίδη, πλασέ στο δεύτερο δοκάρι από τον Μαντζουράκη, η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 13΄ σουτ του Μαντζουράκη από το όριο της περιοχής, ο Καλαϊτζής μπλόκαρε την μπάλα με διπλή προσπάθεια.

Στο 34΄ ο Χνούδας με διαγώνιο σουτ μέσα στην περιοχή άνοιξε το σκορ για την Αναγέννηση 0-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο 52΄ δυνατό σουτ του Ζιάκα στην κίνηση από θέση βολής, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πάνου.

Στο 55΄ γυριστό σουτ του Κοσμίδη έπειτα από την σέντρα του Γκουνταμάνη και την ασίστ του Μαντζουράκη, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι άουτ.

Στο 64΄ διαγώνιο σουτ πλασέ του Ζιάκα εντός περιοχής, η μπάλα βρήκε σώμα αμυντικού της Αναγέννησης και αντί για τα δίχτυα κατέληξε κόρνερ.

Στο 79΄ ο Ζιάκας εκτέλεσε κόρνερ και ο Τοπάλης -μετά την αδράνεια της άμυνας του Κολινδρού- με σουτ από καλή θέση ισοφάρισε για το Άρη 1-1.

Στο 84΄ η μπάλα χτύπησε εκ νέου στο οριζόντιο δοκάρι του Πάνου έπειτα από την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Τσιαμπέρα λίγο έξω από την περιοχή.

Στο δεύτερο λεπτό του έξτρα χρόνου ο Μαντζουράκης έκανε παράλληλη σέντρα από θέση αριστερά με τον Κόλτση από κοντά να διαμορφώνει με προβολή το τελικό 1-2.

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Αναστάσιος Ασλανίδης με βοηθούς τον κ. Αλέξανδρο Κουκουβίτη και την κα. Αναστασία Φωτιάδου.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

ΑΡΗΣ ΚΟΚΚΙΝΟΠΛΙΤΩΝ: Καλαϊτζής, Δημάσης, Τσιώμης, Τοπάλης, Γκόγκος, Σταματέλος, Μπαλαούρας, Ατανάσωφ (46΄ Αστ. Παπαδόπουλος), Εντιαγιέ, Τσιαμπέρας, Ζιάκας.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΟΛΙΝΔΡΟΥ: Πάνου, Αβραάμ, Πασχόπουλος, Κοσμίδης (66΄ Κατσιούλας), Σκέντος, Μυσιούδης, Παναγιωτίδης (62΄ Σεραφειμίδης), Μπουρανής, Χνούδας (85΄ Ανδρεάκος), Γκουνταμάνης (66΄ Κόλτσης), Μαντζουράκης.