Η Α.Ε. Καρίτσας αντιμετώπισε εντός έδρας την Ακαδημία Πλαταμώνα, στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής της Α΄ Ε.Π.Σ. Πιερίας. Η ομάδα του Αλέξανδρου Κούρτογλου μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα του παιχνιδιού και προηγήθηκε με 1-0, με τον Κυπαρίσση στο 8ο λεπτό.

Στη συνέχεια, η ομάδα της Καρίτσας παίζοντας ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο, έχασε σωρεία ευκαιριών για να καθαρίσει το παιχνίδι, από το 1ο ημίχρονο, με τους Κυπαρίσση, Κυρτέγο, Μακράκη και Κωτσιόπουλο.

Στο 2ο ημίχρονο, η Ακαδημία Πλαταμώνα, στη μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε από στημένη φάση, ισοφάρισε, με ωραία κεφαλιά του Τρικαλόπουλου, επιβεβαιώνοντας για ακόμη μια φορά τον άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου.

Η απρόσμενη αυτή εξέλιξη πείσμωσε ακόμη περισσότερο τους παίκτες της Α.Ε. Καρίτσας, που συνέχισαν να πιέζουν και να δημιουργούν πολλές ευκαιρίες, με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι στο 65ο λεπτό. Ωστόσο, η επιμονή, η συνεχής πίεση και η ασφυκτική υπεροχή καρποφόρησαν στο 87ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Κυρτέγου, ο Δημητρίου, με καρφωτή κεφαλιά, έγραψε το 2-1.

Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του αγώνα, καθώς η ομάδα της Καρίτσας ήταν πολύ ανώτερη του αντιπάλου. Ωστόσο, με τη σημερινή νίκη ουσιαστικά κλειδώνει η 1η θέση στη βαθμολογία, καθώς η Α.Ε. Καρίτσας αποσπάστηκε με 9 βαθμούς από το Δία Δίου και 10 βαθμούς από την Ακαδημία Πλαταμώνα.

Πλέον, ο στόχος είναι η απευθείας άνοδος (απαιτούνται 13 βαθμοί διαφοράς από τη 2η ομάδα) και φυσικά η κατάκτηση του Κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Πιερίας.

Η Α.Ε. Καρίτσας αγωνίστηκε με τους: Παπατολίκα, Δημητρίου, Σαμανίδη, Τροίρη, Κωτσιόπουλο, Δημητρουλόπουλο, Μακράκη, Οικονόμου, Καραγκούνη, Κυρτέγο και Κυπαρίσση. Αγωνίστηκαν ακόμη οι: Δαλαμήτρας, Μπενίσκος, Τσιώμης και Μητράκας.

Η Διοίκηση της Α.Ε. Καρίτσας εύχεται στην ομάδα της Ακαδημίας Πλαταμώνα καλή πορεία στη συνέχεια του Πρωταθλήματος και να πετύχει τους στόχους της.

Την Τετάρτη, 6 Μαρτίου, η ομάδα αντιμετωπίζει εντός έδρας τον Εθνικό Ν. Κεραμιδίου, έχοντας σφραγίσει το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου, μετά το εμφατικό 0-4 του 1ου παιχνιδιού.