Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Με… «Παππά», χωρίς κουμπάρο, επικράτησε της ΑΕ Περίστασης ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου (2-1), στη νέα viral αποκλειστικότητα από την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας και μια αναμέτρηση δραματικής εξέλιξης κι ανατροπής -σήμα κατατεθέν της φετινής χρονιάς-, που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι, του Δημήτρη Παυλίδη, μπήκαν πιο αποφασιστικά και προηγήθηκαν με τον Κλιάνη, πριν συμπληρωθούν δεκαπέντε λεπτά στο παιχνίδι, μ’ ένα καταπληκτικό γκολ-αποθέωση της ομαδικής προσπάθειας και της επιθετικής ανάπτυξης και τελικό αποδέκτη τον επιθετικό των γηπεδούχων.

Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και κατόρθωσαν, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του πρωταγωνιστή της φάσης Κυπαρίσση -που υπέδειξε ο διαιτητής, σε χέρι αμυντικού-, παρά την προσπάθεια του τερματοφύλακα της Περίστασης. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης («ωραίο γκολ, ρεφ…, μπράβο μ@@@!). Οι δύο ομάδες, πάντως, απώλεσαν ευκαιρίες για ν’ αλλάξουν το σκορ, σε μια αναμέτρηση μ’ εναλλαγές ρυθμού και συνεχείς φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Στην επανάληψη, ο αγώνας συνεχίστηκε αμφίρροπος και ισορροπημένος, με τις δύο ομάδες να διεκδικούν μέχρι τέλους το χρυσό γκολ, που θα τους έδινε τους τρεις βαθμούς. Ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου κατάφερε, τελικά, να δραπετεύσει με το διπλό, χάρη στο γκολ του… από «μηχανής Θεού» Παππά, στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού, παρά την ύστατη προσπάθεια της Περίστασης να ισοφαρίσει στα εναπομείναντα λεπτά των καθυστερήσεων. «έτσι κερδίζω κι εγώ, με όλους εσάς…», «μπράβο, παλικάρια είστε, άστους να χαίρονται».

Highlights: οι φίλαθλοι της τοπικής ομάδας, που γέμισαν την κερκίδα του γηπέδου και συμπαραστάθηκαν στην ομάδα τους με ένθερμο τρόπο, δημιουργώντας «συνθήκη έδρας», περισσότερο από κάθε άλλη χρονιά φέτος κι αυτό αξίζει να σημειωθεί, καθώς μόνο αυτονόητο δεν είναι στο ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο,

οι πανηγυρισμοί των σκόρερ των δύο ομάδων στα γκολ και οι αφιερώσεις, (σ.σ. δεν έχει καταστεί δυνατόν, μέχρι στιγμής, ν’ αποφανθούμε για τα γαβγίσματα του σκύλου στο νικητήριο γκολ του Νέου Κεραμιδίου…)

οι χαμένες ευκαιρίες, οι κίτρινες κάρτες (μεταξύ αυτών και στον προπονητή των φιλοξενούμενων)

οι διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών («τρίτη φορά το κάνει, μία, δύο τρεις…), των προπονητών και των φιλάθλων («άντε, Σαββατιάτικα τώρα…», «Ρέφερι, δεύτερη φορά μιλάει το τρία…», «επτά φορές το έκανε…», «πόσα πήρες, ρε;»), για τις υποδείξεις διαιτητή και βοηθών («δε ντρέπεσαι λίγο;, τι κοιτάς, ρε; εμένα κοίτα, ρε…»),

τα λυμένα κορδόνια και τα σκισμένα παπούτσια…, οι… αγγαρείες στο Λόχο! («βλέπω να μην τρώνε ξανά…»), με αφορμή… νεοσύλλεκτους, με αντίστοιχα τρολαρίσματα, εντός κι εκτός γηπέδων!

οι επίμαχες φάσεις («δεύτερη είναι…», «γιατί δεν τη δίνεις;), με την πληρωμένη απάντηση του διαιτητή, σε μία απ’ αυτές, «είναι ένα απλό φάουλ, ηρεμήστε…», οι ατάκες, «δε σε ακούω, αλλά σε βλέπω»,

τα σκληρά μαρκαρίσματα, «μ@@@, θα με σπάσεις το πόδι, το πόδι θα με σπάσεις, θα πάω στη δουλειά αύριο…», με τον αντίπαλο ποδοσφαιριστή να ζητάει ταπεινά συγγνώμη, γεγονός που είναι προς τιμή του, σε κάθε περίπτωση,

οι αποκρούσεις του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, που αν δεν δεχόταν το δεύτερο γκολ στο τελευταίο λεπτό, έθετε υποψηφιότητα για τον τίτλο του πολυτιμότερου,

η…μικροφωνική της διαιτητικής τριπλέτας, που δεν είναι πάντα προϋπόθεση πιο λειτουργικής δια ζώσης επικοινωνίας,

η επιβράβευση του τέλους, «είμαστε καλύτεροι, τι να κάνουμε; χάσαμε στις λεπτομέρειες»

και last, but not least, o cult μονόλογος του τέλους, «έτσι κερδίζω κι εγώ, με όλους εσάς…, μπράβο, παλικάρια είστε, άσε να χαίρονται με π@@μένα παιχνίδια, μ’ αυτούς παίζω κι εγώ μόνος, με τη διαιτησία μαζί παίζω κι εγώ…», με την απάντηση από την αντίπερα όχθη, «ρε, παραμιλάει αυτός…»,

Μan of the match: ο… γαμπρός, Νίκος Παππάς («θα γίνει χαμός το βράδυ…»), κερδίζει τον τίτλο, όχι μόνο για τη σημαντικότητα του τέρματος που πέτυχε και την καίρια θέση που κατέλαβε στη μεγάλη περιοχή, στην τελευταία προώθησή του αλλά και για τη συνολική του εμφάνιση,

Yellow card: o ανοιξιάτικος καιρός είναι ιδανικός για τη διεξαγωγή αγώνων ποδοσφαίρου και θα δυσκολευτούμε να προσαρμοστούμε σε επερχόμενες χειμωνιάτικες συνθήκες, σύμφωνα με τις τελευταίες μετεωρολογικές προβλέψεις, αλλά εκεί θα κολλήσουμε τώρα;