Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

«Όπου τολμούν οι αετοί» The Movie Vol. 1 γυρίστηκε στα Καταλώνια, με τον τοπικό Αετό να πρωταγωνιστεί στην viral ποδοσφαιρική «ελεγεία της χρονιάς», με αντίπαλο τους Πόντιους Κατερίνης (2-1) -στη νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr-, στη μητέρα των μαχών, που περίμενε με κομμένη την ανάσα όλη η Πιερία, για την παραμονή στα μεγάλα σαλόνια της αντίστοιχης ΕΠΣ.

Η κινηματογραφική ταινία των Καταλωνίων είχε μικρούς και μεγάλους πρωταγωνιστές την ποδοσφαιρική αρμάδα του Χρήστου Παπαγιάννη και τους φιλάθλους της τοπικής ομάδας, που συνέβαλαν τα μέγιστα, αμφότεροι, στην επίτευξη μιας επικής νίκης, καθοριστικής σημασίας, που δίνει δικαίωμα στο όνειρο της παραμονής, στην ομάδα της ορεινής Πιερίας, με… Πασχαλινό διπλό στον Πλαταμώνα. Οι φιλοξενούμενοι, παρέταξαν, στη δύναμη της έδρας και των αντιπάλων, τον νεανικό ενθουσιασμό και την τεχνική πληρότητα, δεν ήταν, όμως, αρκετά για να αντεπεξέλθουν την απαιτούμενη έλλειψη εμπειρίας και την ανασφάλεια, σε μια αγωνιστική wet συνθήκη αντίστοιχη με το σκηνικό του… Brave Heart 2.

Αγωνιστικά, ο Αετός προηγήθηκε στο σκορ, ερχόμενος με το… μαχαίρι στα δόντια από τ΄αποδυτήρια, με τον Χρυσόπουλο, που πήρε το rebound από απόκρουση του Κουρτίδη σε σουτ του Δημητρίου και συνέχισε το κρεσέντο των επιθετικών ενεργειών και των χαμένων ευκαιριών, με την ψυχολογία στα ύψη μετά το  1-0.

Οι Πόντιοι, παρά την ψυχρολουσία, κατόρθωσαν να ισοφαρίσουν με τον Κατσούλη, μετά από μαγική ενέργεια του Τσενικλή (και χαμένη ευκαιρία του ίδιου νωρίτερα), πριν συμπληρωθεί το μισό του ημιχρόνου και προσπάθησαν ν’ αναχαιτίσουν τις επελάσεις των αντιπάλων και να ισορροπήσουν το παιχνίδι στο κέντρο.

H επανάληψη, με την καταρρακτώδη βροχή να μην πτοεί τους ποδοσφαιριστές, ήταν καταιγιστική, με την ανεπανάληπτη ευκαιρία του Σκούφα και το γκολ, υποψήφιο για Νόμπελ… Πολέμου, του Χρυσόπουλου, με απευθείας εκτέλεση φάουλ να βάζει φωτιά… στη βροχή, εντός κι εκτός γηπέδου. Οι δύο ομάδες είχαν τις δικές τους στιγμές για ν’ αλλάξουν τα δεδομένα στο παιχνίδι, με τον Αετό, να έχει το momentum και τους Πόντιους, πάντως, να διαφυλάττουν το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς στα Καταλώνια, μ’ ένα ακόμη γκολ, θα αρκούσε η ισοπαλία στην τελευταία αγωνιστική στον Πλαταμώνα για τη σωτηρία.

Highlights:

οι επίμαχες φάσεις, με περίπτωση πέναλτι υπέρ των Καταλωνίων, που ξεσήκωσε τους παίκτες και τους οπαδούς της ομάδας και το σκορ στο 1-1, «θα το δούμε μετά στο βίντεο, θα το βγάλει ο Κολίτσης το βράδυ…» (total respect), φάσεις «οffside» και φάουλ, «το πέναλτι γιατί δεν το έδωσες; ίδια φάση ήταν», οι διαμαρτυρίες, ποδοσφαιριστών και φιλάθλων, για τον πειθαρχικό έλεγχο και τις καθυστερήσεις, «πόσα λεπτά θα κρατήσεις, ρέφερι; τι περιμένεις για να το λήξεις;», «επτά λεπτά κράτησες, τελείωνε…», το φάουλ από το οποίο προήλθε το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων, όλα στο φως, όπως πάντα, on camera και σε stop καρέ

η συγκινητική κατάθεση ψυχής των ποδοσφαιριστών των Καταλωνίων,

οι έξαλλοι πανηγυρισμοί των νικητών στα γκολ και στο τέλος,

οι φίλαθλοι των φιλοξενούμενων που συμπαραστάθηκαν κι αυτοί στην ομάδα τους,

ο προπονητής των Ποντίων, Γιάννης Βαρβούτης, που έδωσε και πάλι οδηγίες off court, λόγω τιμωρίας,

ο Τσενικλής των Ποντίων, με καταπληκτικές ενέργειες στο παλμαρέ του (και στο πρώτο γκολ), που λίγο έλειψε να γίνει ήρωας του παιχνιδιού, όντας, σε σημεία, το μοναδικό… βέλος απειλής της ομάδας του,

η μυθική στιχομυθία αντίπαλων φιλάθλων, μέσω του… ρέφερι, -«Ρε Κ@@@, άρχισες να σφυρίζεις για τους Πόντιους», -«Γιατί τι έχουν οι Πόντιοι;», -«Tην ομάδα λέω, όχι την καταγωγή…»,

το standing ovation των φιλάθλων στις αλλαγές Χρυσόπουλου και Σκούφα,

last but not least, η viral, all against all, oμιλία του προπονητή των Καταλωνίων στο τέλος, με πολλούς και διαφορετικούς αποδέκτες και πολλαπλά μηνύματα, με περίσσευμα αναγνώρισης προς όλους στην ομάδα, σε μια epic στιγμή του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου…

Man of the match: ο αναγεννημένος Χρυσόπουλος (αν πετύχαινε χατ τρικ, θα έφευγε.. εξωτερικό!), εκτός από τα δύο γκολ -το δεύτερο, «έμεινε Παυλόπουλος», γίνεται αντικείμενο μελέτης από το… Γεωδυναμικό Ινστιτούτο, για την αστρική διαταραχή και το διεμβολισμό του τείχους-, πραγματοποίησε εξωπραγματική εμφάνιση συνολικά, με τους Σκούφα («γεια σου ρε Σκου, παικταρά!»), Δημητρίου -ακόμα μοιράζει… σακούλες και χορεύει-, («οδοστρωτήρας ο Γιώτης»), Φωτόπουλο («Φωτόπουλε γίγαντα») και Πατρή, να διεκδικούν επί ίσοις όροις τον τίτλο στα σημεία, χωρίς να υστερήσει κανένας είναι η αλήθεια (doping control πότε θα ξεκινήσει η ΕΠΣ;)

Υellow card: στον… κακό μας τον καιρό, που αν δεν είχε… τις μαύρες του, θα μιλούσαμε για νέο ρεκόρ προσέλευσης θεατών, εποχής… ανόδου, σε μια, ούτως ή άλλως, εκπληκτική παρουσία στη βροχή, από ένα ορεινό χωριό λίγων εκατοντάδων κατοίκων, για να μην ξεχνιόμαστε…