Ισόπαλοι με σκορ 3-3 αναδείχθηκαν Άρης Κοκκινοπλιτών και ΓΑΣ Σβορώνου στο Β’ ΔΑΚ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.

Οι Κοκκινοπλίτες προηγήθηκαν 2-0 στο 17΄ με τους Σβορωνιώτες όμως να αντιδρούν και στο 41΄ να φέρνουν το ματς στα ίσια, ωστόσο ο Άρης πέτυχε και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, αποτέλεσμα που κρατούσε μέχρι το 89ο λεπτό όπου δέχθηκε την ισοφάριση, με το 3-3 πάντως να κρίνεται δίκαιο και τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς της ισοπαλίας αλλά και τις εντυπώσεις.

Φάσεις και γκολ

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η αναμέτρηση καθώς στο πρώτο λεπτό ο Σταματέλος με κοντινό πλασέ έπειτα από το κόρνερ του Ζιάκα άνοιξε το σκορ για τον Άρη 1-0.

Στο 6΄ ο Τσιώμης απέφυγε και τον τερματοφύλακα του ΓΑΣ μετά από προσπάθειά του, το πλασέ όμως που επιχείρησε δεν βρήκε δίχτυα.

Στο 15΄ σουτ του Δελαβερίδη από το ύψος της περιοχής, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο 17΄ ο Ζιάκας εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος της άμυνας του ΓΑΣ και με σουτ πλασέ έγραψε το 2-0.

Στο 22΄ καλό σουτ του Δελαβερίδη από το ημικύκλιο της περιοχής, μπλόκαρε ο Καλαϊτζής.

Στο 28΄ ο Δελαβερίδης αφύλακτος στην περιοχή του Άρη με ωραία κίνηση και σουτ πλασέ μείωσε το σκορ σε 2-1.

Στο 38΄ διαγώνιο γυριστό σουτ του Δελαβερίδη, απέκρουσε σε κόρνερ ο Καλαϊτζής.

Στο 41΄ από την πάσα του Τζήκα μέσα στην περιοχή και λίγο πλάγια, ο Δελαβερίδης με σουτ στην κίνηση από καλή θέση ισοφάρισε για την ομάδα του σε 2-2.

Στο 45+2΄ ο Ν. Μπαλαούρας με διαγώνιο σουτ έπειτα από την πάσα του Μοσχολούρη έγραψε το 3-2 με την μπάλα να χτυπάει και στο δεξί δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα.

Στο 89΄ ο Λαδένης έκανε την σέντρα και ο Χατζηθεοδωρίδης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ.  Βρέσκας με βοηθούς τους κ.κ.  Καλορογιάννη και Ντασιόπουλο.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΡΗΣ ΚΟΚΚΙΝΟΠΛΙΤΩΝ (Γιώργος Σκέντος): Kαλαϊτζής, Ατανάσωφ, Τσέτσιλας, Τοπάλης, Σταματέλος (44΄ λ.τ. Σαμαράς), Μοσχολούρης, Ν. Μπαλαούρας (82΄ Ασλανίδης – λ.τ. 90+2΄ Αστ. Παπαδόπουλος), Ζιάκας, Τσιώμης (63΄ Παρμακτσίδης), Τσιαμπέρας, Εντιαγιέ.

ΓΑΣ ΣΒΟΡΩΝΟΥ (Γιώργος Μπεκιάρης): Κουτλουμπάσης, Φορτομάρης, Κουκάρας (62΄ Α. Μπαλαούρας), Αγγέλης, Ζώβληκας, Ελισιάδης, Χατζηθεοδωρίδης, Σκαμπαρδώνης (46΄ Σαράφογλου), Μπέλπας (74΄ Γουλιόπουλος), Δελαβερίδης, Τζήκας (85΄ Λαδένης).