Άλλη μία νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η πρωτοπόρος Α.Ε. Καρίτσας καθώς επικράτησε στο γήπεδο της Εξοχής επί του Ερμή με 3-0 τέρματα στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Πιερίας και πλέον έφτασε τους 33 βαθμούς.

Η ομάδα του Διονύση Τοκατλίδη (λόγω τιμωρίας του, παρακολούθησε το παιχνίδι από την κερκίδα) παρουσιάστηκε σοβαρή για ακόμη μία φορά, είχε την κατοχή της μπάλας, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας δύο γκολ, ενώ στην επανάληψη, με τη σωστή διαχείριση του παιχνιδιού και το τρίτο τέρμα που σημείωσε, κλείδωσε δίκαια τη νίκη.

Ο Ερμής, του Παναγιώτη Παρασίδη, παρά την προσπάθειά του δεν κατάφερε να αποσπάσει το θετικό αποτέλεσμα, είναι καλή ομάδα και καλείται να επιστρέψει γρήγορα στις επιτυχίες ώστε να αναρριχηθεί βαθμολογικά (8η θέση – 18β.) μιας και έχει χάσει πολύτιμο έδαφος.

Φάσεις και γκολ

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε η αναμέτρηση καθώς μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Κυρτέγος με σουτ από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Δεληγιαννίδη και στην επαναφορά ο Σπύρος Μακράκης με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ 0-1.

Στο 15΄ συρτό σουτ του Τσιώμη, μπλόκαρε ο Δεληγιαννίδης.

Στο 23΄ σουτ του Κατσούλη έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια άουτ.

Στο 29΄ δυνατό σουτ του Κυπαρίσση, η μπάλα μόλις άουτ.

Στο 31΄ σουτ του Μακράκη από πλάγια θέση, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και στη συνέχεια της φάσης ο Δημήτρης Κυρτέγος από κοντά έγραψε το 0-2.

Στο 36΄ μετά από ωραίο συνδυασμό των παικτών της Καρίτσας, ο Τσιώμης από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, όμως ο γκολκίπερ του Ερμή απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 80΄ χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να πετύχουν κάποιο τέρμα όταν ο Γεωργαντάς σούταρε, απέκρουσε ο Γκεβρέκης και στην επαναφορά ο Εγγλέζος σε κενή εστία αστόχησε.

Στο 82΄ σε γέμισμα του Μαυρίδη από τη δεξιά πτέρυγα, ο Δημήτρης Κυρτέγος από κοντά με το δεύτερό του προσωπικό τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Στο 85΄ καλό σουτ του Εγγλέζου με πολλά φάλτσα, απέκρουσε σε κόρνερ ο Γκεβρέκης.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τάσος Ασλανίδης με βοηθούς τον Κώστα Βρούζο και την Δήμητρα Τσικλητάρη.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ερμής Εξοχής: Δεληγιαννίδης, Βασιουρής, Καραγκούνης (88΄ Ζαχούλης), Κολαξίδης, Αλεξιάδης, Κατσούλης (86΄ Ελέζι), Ελισιάδης, Μπαμπατζιάνης, Εγγλέζος, Γεωργαντάς, Μιχαηλίδης (46΄ Σόβα).

Α.Ε. Καρίτσας: Παπατολίκας (46΄ Γκεβρέκης), Τροΐρης, Σαμανίδης, Κωτσιόπουλος, Δημητρίου, Οικονόμου, Δαλαμήτρας (63΄ Κούμπουλλα), Τσιώμης (69΄ Δημητρουλόπουλος), Κυπαρίσσης, Κυρτέγος, Μακράκης (77΄ Μαυρίδης).