Μεγάλη βαθμολογικής σημασίας νίκη πανηγύρισε η ΠΑΕ Ποντίων Κατερίνης καθώς επικράτησε με το φτωχό 1-0 επί του Αετού Καταλωνίων στο «Θ. Παπαδόπουλος» μία αγωνιστική πριν το φινάλε του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Πιερίας.

Η νεανική ομάδα του Γιάννη Βαρβούτη ήταν καλύτερη, ειδικά στο πρώτο μέρος, σκόραρε με τον Σάκη Κυλώνη στο 18ο λεπτό ενώ θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 41ο λεπτό, όμως ο γκολκίπερ του Αετού δεν νικήθηκε σε πλασέ του Γεωργιάδη.

Με αυτή τη νίκη, οι Πόντιοι ανέβηκαν μία θέση στην κατάταξη (13η θέση) έχοντας πλέον 11 βαθμούς.

Ο Αετός, του Χρήστου Παπαγιάννη, γνώρισε φυσιολογικά την ήττα μιας και δεν απείλησε ουσιαστικά την αντίπαλη εστία, ενώ καθοριστικό ρόλο στην μέτρια εμφάνιση της ομάδας έπαιξαν οι βασικές απουσίες παικτών.

Πάντως παρέμεινε στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 14 βαθμούς.

Στο 10΄ σουτ φάουλ του ταλαντούχου Τσενικλή από καλή θέση, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πατρή άουτ.

Στο 18΄ όμως από την ίδια θέση, λίγο έξω από την περιοχή, ο Κυλώνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έγραψε το 1-0, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού.

Στο 19΄ σέντρα του Κατσιούλη από δεξιά, κεφαλιά του Μιτακίδη, απέκρουσε σε κόρνερ ο Πατρής.

Στο 28΄ σουτ του Μιτακίδη, η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 41΄ από γέμισμα του Τσενικλή και πάσα του Κατσιούλη, ο Γεωργιάδης έκανε το πλασέ από θέση βολής, ο Πατρής όμως με τα πόδια παραχώρησε τη μπάλα κόρνερ.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν νευρικό χωρίς τίποτα το αξιόλογο από δημιουργία φάσεων μπροστά στα καρέ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Γεώργιος Ασλανίδης με βοηθούς την κα. Κατερίνα Πατρή και τον κ. Διονύση Ατματζίδη.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΑΕ Ποντίων Κατερίνης: Mπαμπαΐτης, Μακρίδης, Λαμπίρης, Γεωργιάδης, Γιαννακός (72΄ Ρίζος), Μήτρας, Τσενικλής (78΄ Μαργαρίτης), Κυλώνης, Μιτακίδης (90+2΄ Σ. Τουλίκας), Δεληγιάννης, Κατσιούλης (89΄ Κουλλόλλι).

Αετός Καταλωνίων: Αν. Πατρής, Δούλαλας (86΄ Γαλάνης), Τσέτσιλσς (61΄ Λάζος), Φωτόπουλος, Χαντζαρίδης, Ιωάννου, Τσιντώτας (73΄ Κ. Κουτσιαρής), Κ. Νταμπαλάκης, Γ. Νταμπαλάκης, Δημητρίου, Δ. Βασιουρής.