Ο Άρης Κοκκινοπλιτών ήταν ο μεγάλος νικητής στο παιχνίδι που διεξήχθη στο Β΄ΔΑΚ κόντρα στον Ερμή Εξοχής.

Η ομάδα του Γιώργου Σκέντου έκαμψε τελικά την αντίσταση του Ερμή με σκορ 1-0 χάρη σε τέρμα του Νίκου Μοσχολούρη στο 65ο λεπτό, για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της Ε.Π.Σ Πιερίας.

Με αυτή τη νίκη, οι Κοκκινοπλίτες σκαρφάλωσαν στην 11η θέση της κατάταξης με 13 βαθμούς και ατενίζουν με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον τους στην κατηγορία.

Ο Ερμής, του Παναγιώτη Παρασίδη, αν και προσπάθησε για το θετικό αποτέλεσμα έχοντας και απουσίες βασικών παικτών, γνώρισε την τέταρτη σερί ήττα παραμένοντας με 18 βαθμούς στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο αγώνας που ήταν μέτριος ποιοτικά με λίγες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, εκτός από το χρυσό γκολ όπως αποδείχθηκε, είχε και πέντε κόκκινες κάρτες, δύο για τους γηπεδούχους και τρεις για τους φιλοξενούμενους.

Μόλις στο πρώτο λεπτό σουτ του Μιχαηλίδη από πλάγια θέση ανάγκασε τον Χ. Τσιαμπέρα να παραχωρήσει τη μπάλα δύσκολα σε κόρνερ, ενώ μέχρι το ημίωρο δεν δημιουργήθηκε φάση για κάποιο τέρμα.

Στο 32΄ αντίκρισαν απευθείας την κόκκινη κάρτα οι Κολαξίδης για χτύπημα εκτός φάσης σε παίκτη του Άρη και Κ. Τσιαμπέρας διότι απώθησε βίαια αντίπαλο παίρνοντας την άγουσα για τα αποδυτήρια.

Στο 51΄ σε φάουλ γέμισμα του Σκέντου και γυριστή κεφαλιά πάσα του Εντιαγιέ, το πλασέ εξ επαφής του Τσιώμη δεν βρήκε στόχο.

Στο 57΄ σουτ φάουλ του Μιχαηλίδη, ο Χ. Τσιαμπέρας απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 65΄ παράλληλη σέντρα του Παπαδόπουλου από θέση αριστερά στην πορεία της μπάλας πετάχτηκε ο Μοσχολούρης, ο οποίος με κοντινό πλασέ έγραψε το 1-0 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Στο 66΄ έχουμε την αποβολή του Στ. Σκέντου με δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, όπως και του Γουλουχίδη με απευθείας κόκκινη κάρτα (πιάστηκε στα χέρια με συμπαίκτη του).

Στο 76΄ μετά τη σέντρα του Βασιουρή από τη δεξιά πτέρυγα και σουτ πλασέ του Μπαμπατζιάνη στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Ο Ερμής ολοκλήρωσε το παιχνίδι με οκτώ παίκτες καθώς στο 80ο λεπτό ο Εγγλέζος δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα.

Στο 85΄ ο γκολκίπερ του Άρη κράτησε όρθια την ομάδα του εξουδετερώνοντας το δυνατό σουτ του Αλεξιάδη, όπως και στις καθυστερήσεις το σουτ του Α. Κατσούλη το οποίο και απομάκρυνε με τα πόδια.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Κώστας Κρομμύδας με βοηθούς την κ. Αναστασία Φωτιάδου και τον κ. Τάσο Γιαμούζη.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Άρης Κοκκινιπλιτών (Γιώργος Σκέντος): Χ. Τσιαμπέρας, Κουλιανόπουλος, Ισλάμι (46΄ Τσιώμης), Λάλλας, Στ. Σκέντος, Κατσαντώνης, Ασλανίδης (89΄ LALA), Μοσχολούρης, Εντιαγιέ, Κ. Τσιαμπέρας, Παπαδόπουλος.

Ερμής Εξοχής (Παναγιώτης Παρασίδης): Δεληγιαννίδης, Σόβα, Βασιουρής, Αλεξιάδης, Α. Κατσούλης, Μπαμπατζιάνης, Κολαξίδης, Γεωργαντάς, Εγγλέζος, Μιχαηλίδης, Γουλουχίδης.