Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

«Πρόκριση λιονταριών» πέτυχε ο ιστορικός Πανσερραϊκός στην Κατερίνη απέναντι στην ΑΕ Καρίτσας με 2-1, στη δεύτερη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, με εκτελεστή τον δεινό σκόρερ αρχηγό Γκούρτσα και συνεχίζει στο θεσμό, αφήνοντας εκτός τους κιτρινόμαυρους, στην παρθενική τους παρουσία στη διοργάνωση.

Οι κόκκινοι, του Νίκου Νεντίδη, επικράτησαν δύσκολα, με τον Γκούρτσα να πετυχαίνει το «χρυσό γκολ» της πρόκρισης, λίγα λεπτά πριν το παιχνίδι οδηγηθεί στην παράταση, μετά την ισοφάριση της ΑΕ Καρίτσας με τον Αλεξίου σε 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, στο πρώτο ημίχρονο, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκούρτσα, σε υπόδειξη του διαιτητή, που αμφισβητήθηκε έντονα από τους γηπεδούχους (Ομπόσου με Κωτσιόπουλο)

Οι γηπεδούχοι στρέφουν τώρα την προσοχή τους στο επερχόμενο πρωτάθλημα, ενώ οι φιλοξενούμενοι φιλοδοξούν να συνεχίσουν το ταξίδι του Κυπέλλου, περιμένοντας τον επόμενο αντίπαλο.

Highlights: οι ηρωικοί οργανωμένοι οπαδοί του Πανσερραϊκού, που έκαναν αισθητή την παρουσία τους -με συνθήματα και τύμπανο-, σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κοσμούν τα γήπεδα όλης της Ελλάδας, όπου παρευρίσκονται, με σταθερή και αταλάντευτη ιδεολογική τοποθέτηση, αντίστοιχης των χρωμάτων της ομάδας τους και μακρά ιστορική διαδρομή, εντός κι εκτός γηπέδων,

οι φίλαθλοι των γηπεδούχων, που αριθμητικά κατέγραψαν σημαντική δυναμική και ακολούθησαν την ομάδα τους «εκτός έδρας», την πρώτη ημέρα της ανάληψης της νέας διοίκησης του Δήμου Κατερίνης!,

το δοκάρι των γηπεδούχων, στην πιο σημαντική επιθετική τους στιγμή, στο πρώτο ημίχρονο, με τον Συρράκο,

η αλλαγή του αρχηγού των κιτρινόμαυρων, Κυρτέγου, που από μόνη της, συνιστά γεγονός, δημοσιογραφικού και αγωνιστικού προβληματισμού,

Μan of the match: ο Δημήτρης Γκούρτσας, με καταγωγή από τη Νιγρίτα, σίγουρα δικαιούται τον τίτλο του πολυτιμότερου της αναμέτρησης, με δύο γκολ σε ισάριθμες τελικές στην εστία -το δεύτερο, μάλιστα, με ασύλληπτη κεφαλιά, είναι τρανή απόδειξη ποιότητας και ικανότητας- και είναι απορίας άξιο πώς αυτός ο ποδοσφαιριστής, μετά την ανεπανάληπτη χρονιά στον Αιγινιακό, όντας ο πρώτος σκόρερ όλων των εθνικών κατηγοριών το 2015-16, δεν είχε ανάλογη συνέχεια στις επαγγελματικές κατηγορίες

Υellow card: η ματαίωση της συνέντευξης τύπου, τουλάχιστον, στο σύνολο των εκπροσώπων του τύπου, στον καθιερωμένο δεοντολογικά χώρο, που συνιστά ατόπημα, χωρίς να είμαστε, πάντως, σε θέση να καταλογίσουμε την ευθύνη για το γεγονός της μη πραγματοποίησής της.