«Πράσινη Πρωτοχρονιά» στο… κάστρο του Πλαταμώνα θα κάνει ο Βατανιακός, μετά τη νίκη του με 2-1 επί της τοπικής Ακαδημίας, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ ερασιτεχνικής κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, ολοκληρώνοντας τον πρώτο γύρο του μαραθώνιου για τη διεκδίκηση της ανόδου στη Γ’ εθνική κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι, του Δημήτρη Μιχωλού, που… χρήζουν ευχέλαιου, παρατάχθηκαν, για μία ακόμη φορά φέτος, με σύνθεση… ανάγκης, λόγω πολλαπλών αναγκαστικών απουσιών, εξαιτίας τραυματισμών και νόσησης. Οι φιλοξενούμενοι, του Γιώργου Ποτουρίδη, από την πλευρά τους, αγωνίστηκαν για ενενήντα λεπτά με βασικό «τερματοφύλακα» τον ποδοσφαιριστή Δημήτρη Τσαγκαράκη, λόγω… καραντίνας και των δύο τερματοφυλάκων της ομάδας, στοιχείο που αναδεικνύει και τον υψηλό βαθμό δυσκολίας της αναμέτρησης.
Moιραίος παίκτης για τους γηπεδούχους στάθηκε ο Αρζάνας, που υπέπεσε στο πέναλτι με το οποίο ο Βατανιακός προηγήθηκε με 2-1, απώλεσε την «ευκαιρία της χρονιάς» για να ισοφαρίσει από πλεονεκτική θέση στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ενώ είχε και δοκάρι σε σέντρα σουτ στο 1-1. Καθοριστική φάση για την εξέλιξη του παιχνιδιού και αιτία… πολέμου για τους φιλοξενούμενους, αποτέλεσε, μεταξύ άλλων, η επίμαχη φάση offside του Δερμίση, «από μέσα τους περνάω…», στο πρώτο ημίχρονο, που κατέληξε σε γκολ, με τον διαιτητή, «σοβαρέψου, άμα βαριέσαι να μας το πεις…», να… δέχεται την υπόδειξη του βοηθού του, που μαζί με τον έτερο βοηθό έγιναν «κόκκινο πανί» για τους ποδοσφαιριστές του Βατανιακού.
Στο πρώτο μέρος, πάντως, οι Πλαταμωνίτες ήταν πιο παραγωγικοί και πιο απειλητικοί για την αντίπαλη εστία, δημιουργώντας περισσότερες προϋποθέσεις και ευκαιρίες για γκολ, με πιο χαρακτηριστικές αυτές του Χατζηλαδά, την ίδια στιγμή που η καλύτερη στιγμή του Βατανιακού είχε τη σφραγίδα  Κραγιόπουλου-Κατσάρα.
Μετά το 0-0 του πρώτου μέρους, το σκορ άνοιξε για τον Βατανιακό ο προωθημένος Λιόλιος, με κεφαλιά, από κόρνερ του Μιχαηλίδη, με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Oι φιλοξενούμενοι απώλεσαν διπλή ευκαιρία με τον Κραγιόπουλο για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους αλλά και με τον Μυστρίδη στην αντεπίθεση. Η Ακαδημία, μετά το δοκάρι του Αρζάνα, ισοφάρισε με τον Μπατζέλα, που εκμεταλλεύτηκε ασθενή απόκρουση του Τσαγκαράκη, στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται και να αμφισβητούν την υπόδειξη φάουλ στον Ταφραλή, φάουλ από το οποίο ξεκίνησε το γκολ της ισοφάρισης.
Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν, εκ νέου, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λιόλιου, από λανθασμένη αμυντική αντίδραση του Αρζάνα και να κρατήσουν το σκορ μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να ισοφαρίσουν.
Highlights:
η «απόκρουση της χρονιάς» Νο2 (εκτός τερματοφυλάκων) του Δημήτρη Τσαγκαράκη, του Βατανιακού, σε αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ του Χατζηλαδά, που σημειωτέον έχει ξαναπαίξει… τερματοφύλακας, όταν ήταν… μαθητής δημοτικού (σ.σ. εντάξει, μην τρελαίνεστε, δεν παίρνουμε και όρκο…)
οι ατάκες των φιλάθλων, «μπράβο χον@@@, έτσι σε θέλω, θα σε κεράσω γύρο μετά», «πάρε το μοντάζ και κοίτα τη φάση…», «χ@@@λη, έρχεται ο γύρος…», «τι offside βλέπεις, ρε μ@@@;, φοράς και κόκκινα, κ@@@γαβρε, όλη η ομάδα φοράει πράσινα κι εσύ φοράς κόκκινα, ρε μ@@@» (απευθυνόμενος στον προπονητή του Βατανιακού), (σ.σ. ευτυχώς δε μας έπεσε η κάμερα…)
οι διαμαρτυρίες των ποδοσφαιριστών και των φιλάθλων (κυρίως των φιλοξενούμενων), για περιπτώσεις offside, φάουλ και πειθαρχικού ελέγχου (με τα πυρά να συγκεντρώνει και ο… απέναντι βοηθός για τις μη δεοντολογικές λεκτικές του αντιδράσεις, όπως διατείνονται οι του Βατανιακού), στη διάρκεια του παιχνιδιού,
οι αψιμαχίες, οι στιγμές έντασης, οι διαπληκτισμοί και οι λεκτικές αντιπαραθέσεις ανάμεσα σε ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, «δώστου μία κι έρχομαι και εγώ…»,
«σταματήστε ρε εντάξει, έκανα μ@@@, τέλος» (σ.σ. αυτή ήταν η… Δημαρχιακή παραδοχή Αρζάνα, σπάνια για τα δεδομένα της… τοπικής αυτοδιοίκησης, εδώ που τα λέμε…)
Man of the match: o κεντρικός αμυντικός του Βατανιακού, Βασίλης Λιόλιος, εκτός από τα δύο γκολ που πέτυχε, πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση επιπέδου… εποχής Αιγινιακού και δικαιούται τον τίτλο του πολυτιμότερου
Yellow card: Λίγο καθυστερήσαμε τα αναλυτικά σχόλια του αγώνα, ελέω υπερπληθώρας θεμάτων και Χριστουγέννων και χάλασε ο κόσμος πάλι… (σ.σ. μη λησμονείτε ότι σκανάρουμε, λέξη προς λέξη, ό,τι γράφουμε και υπογράφουμε παρακαλώ…)
Υγ. Χρόνια Πολλά κι Ευτυχισμένο το Νέο Έτος!!!
Μην ξεχνάτε να κάνετε subscribe, like & share!