Ανθρωπιστική βοήθεια για τη δομή φιλοξενίας προσφύγων της Σούδας Χίου
ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΔΡΑΣΗΣ Ν. ΠΙΕΡΙΑΣ
Φέτος είναι η τρίτη φορά που η ΕΟΔνΠ στέλνει μεγάλη ποσότητα ανθρωπιστικής βοήθειας στο νησί της Χίου, το οποίο και φέτος δοκιμάζεται όχι μόνο από την μεγάλη συρροή προσφύγων από τα παράλια της Τουρκίας, αλλά και από τις τεράστιες δασικές πυρκαγιές που κατέστρεψαν χιλιάδες μαστιχόδεντρα.
Η ΕΟΔνΠ διένειμε φέτος περισσότερα από 65.000 φαρμακευτικά σκευάσματα, αξίας 350.000 χιλιάδων ευρώ, στις δομές φιλοξενίας προσφύγων της Μυτιλήνης, Λέρου και Χίου, στο κρατικό Νοσοκομείο Κατερίνης, όπως και σε πολλά Κοινωνικά Ιατρεία/Φαρμακεία της χώρας.
Τα φάρμακα αυτά αποτελούσαν δωρεά της Banco Farmaceutico και παραδόθηκαν από τον Εθνικό Οργανισμό Φαρμάκων της Ιταλίας στο Κοινωνικό Ιατρείο «Αλέκος Φτίκας», στον Καπνικό Σταθμό Κατερίνης, ως συμβολική πράξη αλληλεγγύης προς την χώρα μας η πλήττεται από την οικονομική κρίση.
Ines Bennett (ιατρός, δεξιά) και Ben Tyndall (φοιτητής, αριστερά) και οι δύο εθελοντές που ήρθαν στην χώρα μας για να εργαστούν στον Καπνικό Σταθμό Κατερίνης, προσφέροντας βοήθεια στις καθημερινές εργασίες των κοινωνικών δομών της Εθελοντικής Ομάδας Δράσης Ν. Πιερίας.