ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!

Του δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Κaterini Sport)

Aπό τεσσάρα σε τεσσάρα οδεύει ο ιστορικός Αιγινιακός, που μετά την Καλλιθέα (4-0) υπέταξε εκτός έδρας και τον Απόλλωνα Λιτοχώρου με 4-1 αυτή τη φορά, παραμένοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, στον αγώνα για τη 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, επιβεβαιώνοντας, παράλληλα, την αγωνιστική του ανωτερότητα έναντι των αντιπάλων του.
Η ομάδα του Γιώργου Ντάμτσιου συνέχισε το εκπληκτικό σερί του δευτέρου γύρου, χωρίς να επηρεαστεί πρωτίστως από την απώλεια βαθμών στα τελευταία λεπτά κρίσιμων viral αναμετρήσεων με Καλλιθέα, Ανδρομάχη και Γεωργάκη Ολύμπιο Λόφου στον πρώτο γύρο (σ.σ. που έχουμε καταγράψει, by the way) και τους τραυματισμούς δευτερευόντως, δείχνοντας έτοιμη για την επιστροφή στην ανώτερη κατηγορία.
Οι φιλοξενούμενοι, του Χρήστου Χασιώτη, μπορεί να… φιλοδώρησαν με πέντε γκολ μεσοβδόμαδα την ομάδα του Άνω Αγιάννη, στο εξ αναβολής παιχνίδι, δεν μπόρεσαν  όμως, σε κανένα σημείο να αντεπεξέλθουν στις απαιτήσεις του αγώνα και να προβάλλουν αντίσταση στους αντιπάλους τους, που παρατάχθηκαν με άριστη τακτική προσέγγιση από το ξεκίνημα.
Ο Αιγινιακός πέτυχε δύο γκολ ανά ημίχρονο με τους Δαραή, «μπράβο Ιωακείμ, ήρθα…», από πάσα του Φιρινίδη και Καπετάνο («στο καλύτερο λεπτό…»), να εναλλάσσονται στους σκόρερ αντίστροφα, με το πρώτο γκολ να σημειώνεται με τη συμπλήρωση του πρώτου τέταρτου και το δεύτερο στην εκπνοή του ημιχρόνου. To δεύτερο, πάντως, γκολ του Καπετάνου… κερδίζει στα σημεία τα υπόλοιπα τρία της ομάδας σε δημιουργία και εκτέλεση, με τον ίδιο να δίνει και την ασίστ στον Δαραή για το τέταρτο. Ο Απόλλωνας το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 4-1, «ένα σου σούταραν ρε, γ@@@ τα υπουργεία μου, γ@@@…, ένα…», λίγα δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.
Highlights:
οι επίμαχες φάσεις οffside, πειθαρχικού ελέγχου και «πέναλτι» (υπέρ των φιλοξενούμενων, με πρωταγωνιστή τον Φιρινίδη), που προκάλεσαν τις διαμαρτυρίες των φιλάθλων και την έκρηξη του προπονητή του Αιγινίου, «τον τραβάει καθαρά, φτάνει…, δώσε ένα πέναλτι, τι σουτ και μουτ τώρα…, μας έχετε βγάλει έξω από τα ρούχα μας, (σ.σ. διαιτητής: «τέλος»), τι τέλος; τέλος το ένα, τέλος το άλλο…».
H μοναδική ευκαιρία του Λιτοχώρου, με τον νεοεισελθόντα… λιλιπούτειο Ζαχουδάνη, να χριστεί σκόρερ, λίγο πριν το τέλος του αγώνα, στην πιο δημιουργική στιγμή των γηπεδούχων στο παιχνίδι,
η έκδηλη απογοήτευση των φίλων του Λιτοχώρου στην κερκίδα του γηπέδου, για την εμφάνιση και την ήττα της ομάδας, που ανάγκασε πολλούς να αποχωρήσουν πολύ πριν το τέλος της αναμέτρησης.
Μan of the match: ο Δημήτρης Καπετάνος (2 γκολ, μία ασίστ) δικαιούται τον τίτλο του πολυτιμότερου και για τη δημιουργική απόδοσή του στη διάρκεια του αγώνα και για την αποτελεσματικότητα και το παραγωγικό παιχνίδι του.
Υellow card: όταν λέγαμε ότι αυτή η ομάδα του Αιγινιακού, όπως είναι σήμερα, τερματίζει άνετα στην πρώτη εξάδα της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, κάποιοι δε μας πιστεύατε… Τώρα τι έχετε να πείτε; (σ.σ. προκλητικό;)
Μην ξεχνάτε να κάνετε subscribe, like & share!
Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.

Επικοινωνία: [email protected]