Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Περι(Στάση) σωτηρίας έκανε η ΑΕ στο… Κόκκινο, επικρατώντας με 3-1 του γηπεδούχου Άρη, στη νέα αποκλειστικότητα από το ντέρμπι παραμονής της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας και τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος, σε μια ακόμη χορταστική viral αναμέτρηση χωρίς αύριο, από το Β’ ΔΑΚ Κατερίνης.

Οι φιλοξενούμενοι, του Δημήτρη Παυλίδη, πήραν προβάδισμα στο σκορ, με γκολ από… τ’ αποδυτήρια και σκόρερ τον… επαναπατρισθέντα Κουσουρή (the older one…), αποκτώντας ψυχολογικό πλεονέκτημα για τη συνέχεια.

Οι «Κοκκινοπλίτες», του Γιώργου Σκέντου, κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο μισάωρο με τον Μπαλαούρα, από ασίστ του Τσιώμη. Οι  φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου προβάδισμα με το «Γκολ της Χρονιάς» (Νο2) του Κλιάνη, σε κομβικό σημείο, για την εξέλιξη του παιχνιδιού, λίγα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, γκολ που καταγράφεται στο παλμαρέ του επιθετικού της Περίστασης, με χρυσά γράμματα, χώρια που μπορεί ν’ αποδειχθεί ανεκτίμητης αξίας στο τέλος του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Κυπαρίσση, που σημάδεψε τη ρίζα το δοκαριού από πλεονεκτική θέση, στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Η επανάληψη ανήκει ολοκληρωτικά στην Περίσταση -με εξαίρεση την καταπληκτική απόκρουση του Μπικιαρόπουλου, στην καλύτερη ευκαιρία του Άρη στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου-, που πέτυχε ένα ακόμη γκολ, με τον Krumbulla (πήρε το rebound από σουτ του Κλιάνη και απόκρουση του τερματοφύλακα), πίεσε ασφυκτικά τους αντιπάλους της, κέρδισε τις περισσότερες μάχες στο χώρο του κέντρου και με περισσότερες εναλλακτικές λύσεις από τον πάγκο, δημιούργησε προϋποθέσεις για περισσότερα γκολ (είχε και δοκάρι).

Την ίδια στιγμή, ο Άρης, προσπάθησε ανεπιτυχώς να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με όσες δυνάμεις του είχαν απομείνει και χωρίς επιλογές από τον πάγκο, έδειξε ότι χρειάζεται να υπερβάλλει εαυτόν για να παραμείνει ζωντανός στη μάχη της παραμονής στην κατηγορία.

Highlights:

οι επίμαχες φάσεις, με αποκορύφωμα την περίπτωση πέναλτι υπέρ του Άρη, με το σκορ στο 3-1 υπέρ της Περίστασης, που προκάλεσε τις αντιδράσεις των γηπεδούχων (οι «Κοκκινοπλίτες» διατείνονται, επίσης, ότι στο ξεκίνημα του δεύτερου καθοριστικού γκολ της Περίστασης, ποδοσφαιριστής των φιλοξενούμενων παίρνει την μπάλα με το χέρι),

το καταπληκτικό δεύτερο γκολ της Περίστασης, με σκόρερ τον Κλιάνη, που συνιστά αναμφισβήτητα «Γκολ της Χρονιάς στο Ερασιτεχνικό» (Νο2),  για την υπέροχη ατομική ενέργεια του ποδοσφαιριστή, το υποδειγματικό στοπάρισμα, με αντίπαλο πάνω του και την αριστοτεχνική εκτέλεση, με την μπάλα να τραντάζει τα δοκάρια, πριν καταλήξει στα δίχτυα,

οι διαμαρτυρίες και οι ατάκες των φιλάθλων στην κερκίδα, με τις αντίστοιχες των γηπεδούχων να έχουν τη μερίδα του λέοντος,

το γκολ που δεν μπήκε ποτέ…, στην εκτέλεση ενός φάουλ των γηπεδούχων,

οι περιορισμένες… live εκπομπές του Καρα@@@α ΤV (σ.σ. σε ποιον αγώνα θα εκπέμψει full πρόγραμμα;) στη διάρκεια του παιχνιδιού, που έμειναν ημιτελείς, αυτή τη φορά και χωρίς αποδέκτες…

οι διενέξεις των ποδοσφαιριστών, με αφορμή σκληρά μαρκαρίσματα, υποδείξεις και αποφάσεις του διαιτητή και των βοηθών του, οι στιχομυθίες μεταξύ τους και με τους φιλάθλους («γιατί τον ψαρώνεις -σ.σ. τον διαιτητή-, πρέπει να σε βγάλει κάρτα τώρα…») και οι cult αντιδράσεις του… («με τα δυο πόδια, ρε Τάσο, με τα δυο πόδια;»)

οι επιπρόσθετες ανεπανάληπτες ατάκες από την ευφάνταστη κερκίδα, «άντε, ρε Τάσο, έλα στο γήπεδο, χέρι είναι, κοιμάσαι όρθιος και πληρώνεις στον… ξενοδοχείο…» (total respect!)

τα τελευταία λεπτά και η ολιγόλεπτη διακοπή, με την αδρεναλίνη στο κόκκινο, από την εξέλιξη του παιχνιδιού, τα… «πουλιά», οι ύβρεις, οι προκλήσεις και οι αντιπαραθέσεις στο κέντρο του γηπέδου, ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα, με πολλούς πρωταγωνιστές του σκηνικού και τον διαιτητή να προσπαθεί εις μάτιν να κατευνάσει τα πνεύματα («πάνε στην μπάλα είπα…»), με μία κόκκινη κάρτα για τους γηπεδούχους, «ποια αντίδραση για μετά βρε, σοβαρά μιλάς τώρα;» και τους φιλάθλους να ζητούν το σφύριγμα της λήξης, «μπράβο το σφύριξες τώρα, έβγαλες τις κάρτες και  σφύριξες, μεγάλο κατόρθωμα έκανες, σφύρα το ένα λεπτό νωρίτερα…»

Man of the match: o Kλιάνης, της Περίστασης… εκτοξεύτηκε, κάνοντας εξωπραγματικό παιχνίδι, ενώ πέτυχε και το «Γκολ της Χρονιάς στο Ερασιτεχνικό» (Νο2), έχοντας, πάντως, άξιους συμπαραστάτες τους συμπαίκτες του, που, στην πλειοψηφία τους, είχαν ικανοποιητική απόδοση,

Yellow card: στα γκολ που σημειώνονται πριν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού, ανεξάρτητα από την ομάδα και τον σκόρερ, γεγονός που μας… αναγκάζει να ζητήσουμε επειγόντως την… αυτόματη ακύρωσή τους, για να μην τα χάνουμε οπτικοακουστικά και μετά είμαστε αναγκασμένοι ν’ «απολογούμαστε»… (χιουμοριστικά πάντα!)