Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Δεν μπόρεσαν… οι Θεοί του Ολύμπου να κρατήσουν τον ιστορικό Απόλλωνα Λιτοχώρου στην Α΄ κατηγορία, στη viral μάχη μέχρι εσχάτων με τον Καλλιθεακό Καλλιθέας (0-0), που σώθηκε στο finale του συναρπαστικού πρωταθλήματος της Β΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας, την ίδια στιγμή που δύο ομάδες της περιφέρειας, ο Απόλλωνας Λιτοχώρου, μαζί με τον Όλυμπο Αγίου Σπυρίδωνα, αποχαιρέτησαν την κατηγορία και θ’ αγωνίζονται του χρόνου στο Γ’ τοπικό.

Οι φιλοξενούμενοι απέσπασαν τη λευκή ισοπαλία, με ήρωα τον τερματοφύλακα Καρασκόρδα και το… δοκάρι του, καθώς στις δύο πιο χαρακτηριστικές στιγμές του παιχνιδιού (στο πρώτο λεπτό σουτ του Κουκουνάρα στο δοκάρι και στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου σωτήρια απόκρουση στο σουτ του Φούφι), ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων αποδείχτηκε «φύλακας άγγελος» και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Ο αμφίρροπος αγώνας, στο σύνολό του, αν και είχε λιγοστές φάσεις, καρδιοχτύπησε τους φιλάθλους, με Χιτσκοκικό grand finale, με την Καλλιθέα, πάντως, να παρουσιάζει συμπαγή αμυντική λειτουργία και τους νεαρούς παίκτες του Χρήστου Χασιώτη να μην μπορούν ν΄ αποφορτίσουν το άγχος τους, παρά την κατοχή της μπάλας και την ανεδαφική πρωτοβουλία κινήσεων. Η Καλλιθέα είχε την καλύτερη επιθετικά στιγμή της, σε σουτ του Κυπαρίσση στην επανάληψη.

Highlights: η ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων στα τελευταία δραματικά λεπτά της αναμέτρησης, όταν ακόμα κι ο τερματοφύλακας του Λιτοχώρου, κατέβηκε στη μεγάλη περιοχή των αντιπάλων για το νικητήριο γκολ,

η παρουσία των φιλάθλων της τοπικής ομάδας στις κερκίδες του γηπέδου, στην πιο μαζική φετινή τους παρουσία, με τους αντίστοιχους της Καλλιθέας να καταγράφουν κι αυτοί σημαντική εκτός έδρας παρουσία και να πανηγυρίζουν στο τέλος την παραμονή της ομάδας τους,

ο σοκαριστικός τραυματισμός του ποδοσφαιριστή του Λιτοχώρου, Κύριλλου, σε σφοδρή σύγκρουση με τον αρχηγό της Καλλιθέας, που ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων των γηπεδούχων, μετά και την απόφαση του διαιτητή να δώσει συνέχεια, με ελεύθερο στο παιχνίδι (ο συγκεκριμένος ποδοσφαιριστής αγωνίζεται με ειδικά γυαλιά)

οι επίμαχες φάσεις, που αποτυπώνονται στην κάμερα του Metrosport, που προκάλεσαν τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, επιπρόσθετα με τον πειθαρχικό έλεγχο του διαιτητή, «κρύψ’ την κι αυτήν, μην τη δίνεις τόσο γρήγορα» (σ.σ. την κίτρινη κάρτα), τις «καθυστερήσεις» των φιλοξενούμενων, «άντε πέσε κάτω κάνα πεντάλεπτο» και τους «τραυματισμούς», που τους καταλογίζουν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι, by the way, εκτιμούν ότι η ομάδα τους «κυνηγήθηκε όσο καμία στην Πιερία, εντός κι εκτός γηπέδων»

η viral εκλογική στιχομυθία, που υπενθυμίζει ότι κινούμαστε σε ρυθμούς δημοτικών και περιφερειακών εκλογών, για τις «χίλιες ψήφους, το ψωμί και… το σουσάμι!» (ορισμένες φορές αναρωτιόμαστε αν είναι περισσότεροι οι υποψήφιοι από τους ψηφοφόρους…)

οι ατάκες των φιλάθλων, «πρόσεχε να μη λερώσεις τα παπούτσια», οι «ψυχοπαθείς», οι «φουστίτσες», το… Θέατρο Σκιών και «τον διαιτητή ξεχάσατε να πάρετε να φωνάξει κι αυτός…»

οι πανηγυρισμοί παικτών και φιλάθλων της Καλλιθέας στο τέλος της αναμέτρησης,

οι υποβιβασμοί στις υποδεέστερες κατηγορίες ομάδων της περιφέρειας (Λιτόχωρο, Άγιος Σπυρίδωνας, Έλαφος, Παλαιό Κεραμίδι), γεγονός που συνιστά, σε κάθε περίπτωση, πλήγμα για το Πιερικό ποδόσφαιρο,

ο Μύτικας Λεπτοκαρυάς που είχε… την τιμητική του στις κουβέντες των φιλάθλων της τοπικής ομάδας, για τη μη… δέουσα έξωθεν γειτονική μαρτυρία του,

οι ακαδημίες του Λιτοχώρου, που αριθμούν πάνω από 150 παιδιά και δείχνουν το δρόμο της επιστροφής στις μεγάλες κατηγορίες για την ομάδα της Νότιας Πιερίας

Man of the match: ο πορτιέρο Καρασκόρδας της Καλλιθέας ήταν αναμφισβήτητα ο ήρωας της αναμέτρησης, σίγουρα, όμως, το μερίδιο επιτυχίας ανήκει ισόποσα σε όλους τους ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν και στον προπονητή της ομάδας για την επιτυχία της παραμονής, που οφείλει να θέσει τις βάσεις για ακόμα καλύτερη συνέχεια την επόμενη αγωνιστική χρονιά

Yellow card: όταν τελειώνει ένας αγώνας με μία ομάδα να υποβιβάζεται και μία να παραμένει, δεν αποδίδεται fair play, ανάμεσα σε «νικητή» και «ηττημένο», πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το τέλος και η διαιτητική τριάδα αποχωρεί, εν μέσω σφοδρών αποδοκιμασιών από τους φιλάθλους, σε αγώνα ερασιτεχνικού πρωταθλήματος, κάτι, τουλάχιστον, δεν κινείται στην ορθή κατεύθυνση, δε συμφωνείτε;