Με ένα χάλκινο μετάλλιο και και τέσσερις προκρίσεις επέστρεψε από το Ρίο ντε Τζανέιρο της Βραζιλίας η Εθνική ομάδα πάλης στην άμμο με τον Κατερινιώτη προπονητή της Εθνικής ομάδας και των «Ολυμπίων» Κατερίνης Βασίλη Μπατάλα αλλά και το μέλος του 5μελους της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας Πάλης στην άμμο, επίσης προπονητή των «Ολυμπίων» Κατερίνης Κωνσταντίνο Παπακωνσταντίνου.

Συγκεκριμένα οι Έλληνες παλαιστές μας τίμησαν για μια ακόμα φορά τα γαλανόλευκα χρώματα της πατρίδας μας φέρνοντας ένα χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό της βαριάς κατηγορίας από τον Κρητικό πρωταθλητή Ελλάδας Γιάννη Καρυωτάκη, ο οποίος νίκησε τον αντίστοιχο Βραζιλιάνο πρωταθλητή αντίπαλο του.

Το καρέ των επιτυχιών της Ελληνικής αποστολής συμπληρώθηκε με τις 3 τέταρτες θέσεις από τον Νίκο Αζουρμανίδη στα 70 κιλά, τον Γιώργο Κουλουχίδη στα 80 κιλά και τον Γρηγόρη Κριαρίδη στα 90 κιλά, οι οποίες και τους έδωσαν το εισιτήριο για τους παγκόσμιους αγώνες παράκτιων αθλημάτων στο Σαν Ντιέγκο των ΗΠΑ, που οργανώνονται από τη Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή.

Πολύ καλή θέση κατέλαβε και ο Χρήστος Σαμαρτσίδης, 5ος στα 90, ο οποίος δεν κέρδισε το εισιτήριο για τις ΗΠΑ, αλλά διατηρεί αρκετά καλή θέση για την τελική παγκόσμια κατάταξη.