Τώρα η τελική αναμέτρηση με Ακαδημία

OΛΥΜΠΟΣ ΛΕΠΤΟΚΑΡΥΑΣ – ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ  2-1

Ένα εξαιρετικό παιχνίδι είδαν όσοι τυχεροί βρέθηκαν την Κυριακή στο γήπεδο της Λεπτοκαρυάς.Το εισιτήριο για τον τελικό των πλέι-οφ της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας το πήρε ο γηπεδούχος Όλυμπος Λεπτοκαρυάς, μετά από μια μεγάλη ανατροπή εις βάρος του Αιγινιακού και πλέον καλείται να κάνει το ακατόρθωτο για τους περισσοτέρους, να διεκδικήσει την άνοδο στην Δ΄ εθνική κόντρα στην σαρωτική Ακαδημία Πλαταμώνα την επόμενη Κυριακή. Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Όλυμπος μπήκε πολύ δυνατά και στα πρώτα δέκα λεπτά έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, στην μια εξ αυτών ο Στεφάνοφ βρέθηκε τετ α τετ με τον Ράπτη αλλά πλάσαρε μόλις άουτ.Στο 39΄ και κόντρα στην ροή του αγώνα ο Αιγινιακός άνοιξε το σκορ με άψογο πλασέ του Κοντούρη που εκμεταλλεύτηκε την κάθετη μπαλιά του Σαρηγιαννίδη.Στην συνέχεια ακολούθησε επιθετικός μονόλογος από τους γηπεδούχους που ευτύχισαν να ισοφαρίσούν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 48΄ μετά από εξαιρετική συνεργασία του Σάντος με τον Κάνουλα, ο τελευταίος σούταρε από το ύψος του πέναλντυ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αιγινιακού, φαίρνοντας το ματς στα ίσια.Στο 55΄ απίστευτή χαμένη ευκαιρία για τον Στεφάνοφ, που πλάσαρε άουτ ενώ ο τερματοφύλακας ήταν εξουδετερωμένος λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 72΄ από τον προωθημένο Κασταμπουλίδη πού έκανε το 2-1 με κοντινή προβολή, ύστερα από σέντρα του Καζαμία.Στην συνέχεια ο τοπικός Όλυμπος πίεσε και για τρίτο γκολ, αλλά πότε ο Ράπτης πότε η αστοχία των παικτών του κράτησαν το σκορ στο 2-1.Δίκαιο το αποτέλεσμα και η πρόκριση στον τελικό για τον Όλυμπο Λεπτοκαρυάς που ήταν καλύτερος καθ΄ όλη την διάρκεια του αγώνα.

Στην Α΄ η Ανδρομάχη

ΑΡΗΣ ΚΟΚΚΙΝΟΠΛΙΤΩΝ -EΛΠΙΣ ΑΝΔΡΟΜΑΧΗΣ   3-3  (πεν.3-4)

Ένα ματς διαφήμιση για το ποδόσφαιρο έγινε ουδέτερο γήπεδο της Νεοκαισάρειας, ανάμεσα στην Ελπίδα Ανδρομάχης και τον Άρη Κοκκινοπλιτών. Μπορεί αυτό το ζευγάρι να άργησε να βγάλει νικητή αλλά ήταν αντάξιο των προσδοκιών μας.

Η Ελπίδα Ανδρομάχης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ευτύχισε να προηγηθεί μόλις στο 11΄ όταν ο Τοστσίδης με σουτ από κοντά έκανε το 1-0, μετά από ολέθριο λάθος του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Μετά το γκολ ακολούθησε μια νεκρή περίοδος και για τις δύο ομάδες, μέχρι το 60΄ που το ματς πήρε ξανά φωτιά όταν ο Τσαμπέρας με απευθείας χτύπημα φάουλ ισοφάρισε. Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στο 65΄ ο Γιαννής μετά από πάσα του Σιαμάγκα με σουτ έκανε το 1-2 για τον Άρη Κοκκινοπλιτών που γύρισε το παιχνίδι. Ενώ όλα έδειχναν ότι ο Άρης θα πάρει την νίκη και την πολυπόθητη άνοδο, αφού και το σκορ είχε και πατούσε καλύτερα στο γήπεδο. Ο Σιγανός στο 86΄ με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής ισοφάρισε για λογαριασμό της ομάδας του και έστειλε το ματς στην παράταση.Στην παράταση η Ελπίδα έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της, προηγήθηκε στο 95΄ με σουτ του Κεσίδη Ένα λεπτό πριν λήξει ο αγώνας οι φίλοι της ομάδας της Ανδρομάχης είχαν αρχίσει να πανηγυρίζουν την επάνοδο της ομάδας τους.Το ποδόσφαιρο όμως πάντα μας επιφιλάσει εκπλήξεις και στο 119΄ ο Παμλίδης ισοφάρισε για Τρίτη φορά το ματς, μοιραία οδηγηθήκαμε στα πέναλντυ. Τελικά την νίκη και την επάνοδο της πανηγύρισαν η νεαροί παίκτες της Ελπίδας Ανδρομάχης που έδειξαν χαρακτήρα και κέρδισαν 4-3 στην διαδικασία των πέναλτυ. Συγχαρητήρια αξίζουν όμως και στους ηττημένους, το πάλεψαν είχαν το μειονέκτημα έδρας, αλλά από ότι φαίνετε ο σημαντικότερος παράγοντας που τους στέρησε την άνοδο ήταν η ατυχία τους.