Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Μetrosport.gr)

Aπο(φ)ήκη βαθμών «έχτισε» η ομάδα των Τρικάλων στον Δίον, αποσπώντας πολύτιμο 1-1 από τον γηπεδούχο Δία, στη μάχη παραμονής στην κατηγορία, στον 3ο όμιλο της Γ’ εθνικής κατηγορίας (8η αγωνιστική).

Ο βαθμός της Φήκης αποκτά μεγαλύτερη αξία και σημασία, αν αναλογιστεί κανείς ότι από το 65ο λεπτό, αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα, λόγω αποβολής, με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ιωάννου. Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα, δικαιούνται, με βάση τη συνολική εμφάνιση κι απόδοσή τους, να νιώθουν ότι μπορούσαν να κατακτήσουν και τους τρεις βαθμούς, την ίδια στιγμή που η ομάδα του Παναγιώτη Παρασίδη, έχασε, λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα, την ευκαιρία να πετύχει την πολυπόθητη νίκη και να ανακτήσει ψυχολογία, μετά τα δύο συνεχόμενα ανεπιτυχή, εκτός έδρας, αποτελέσματα.

Ο Δίας Δίου ευτύχησε να προηγηθεί, με γκολ του προωθημένου Δημηνά, μετά από ασίστ του Αποστολίδη και σέντρα του Μητράκα, στην πρώτη του τελική στην εστία του αντιπάλου. Οι ποδοσφαιριστές του Τάκη Ρούσσα, αντέδρασαν άμεσα και απώλεσαν μοναδικές ευκαιρίες με τους Ιωάννου και Δρόσο για να ισοφαρίσουν. Το σουτ του Κυπαρίσση του Δία, που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ντάσκας, ήταν η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, μαζί με μία κεφαλιά του προωθημένου Λιόλιου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η πίεση της Φήκης αυξήθηκε κατακόρυφα, με τον νεοεισελθόντα υψηλόσωμο Ζέρβα να χάνει μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Ο Δίας απάντησε με τον Παναγιωτίδη, που μπήκε στο παιχνίδι και δημιούργησε προϋποθέσεις αντεπίθεσης για την ομάδα του. Μετά την αποβολή του Ιωάννου της Φήκης στο 65ο λεπτό, που λειτούργησε αντίστροφα, οι φιλοξενούμενοι εξακολούθησαν να κυριαρχούν στον χώρο του κέντρου και να είναι πιο απειλητικοί στην αντίπαλη εστία (ευκαιρίες με τους Γιαννούλα και Τσιαφίτσα), με τους γηπεδούχους, πάντως, να δείχνουν, προϊόντος του χρόνου, σημάδια κόπωσης και οπισθοχώρησης για τη διαφύλαξη του αποτελέσματος.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε τελικά από τον Σκρέκα στο 85o λεπτό -που, επίσης, είχε περάσει ως αλλαγή-, μετά από όμορφη ενέργεια του Ζέρβα, με τα τελευταία λεπτά να αποδεικνύονται δραματικά και τη Φήκη, σε δύο, τουλάχιστον, περιπτώσεις να διεκδικεί την απόλυτη ανατροπή, με ισάριθμες χαμένες ευκαιρίες.

Highlights: οι έξαλλοι πανηγυρισμοί των παικτών και των φίλων της τρικαλινής ομάδας για το γκολ της ισοφάρισης και τον βαθμό της ισοπαλίας,

οι λεκτικές αντιπαραθέσεις, οι ατέρμονοι διάλογοι και οι προστριβές των αντίπαλων ποδοσφαιριστών, που προηγήθηκαν και ακολούθησαν την αποβολή του Ιωάννου της Φήκης,

η αξιοπρόσεκτη φυσική κατάσταση της ομάδας της Φήκης, με χαμηλό μέσο όρο ηλικίας και γηγενείς ποδοσφαιριστές από τον νομό Τρικάλων

Μan of the match: ο… αειθαλής Κώστας Αποστολίδης ήταν με διαφορά ο ποδοσφαιριστής που δικαιούται τον τίτλο του πολυτιμότερου από τους γηπεδούχους, μαζί με τον… game changer, Σκρέκα της Φήκης, τον Ζέρβα, τον Νικλητσιώτη και τον τερματοφύλακα Ντάσκα των φιλοξενούμενων

Δείτε το viral ξεχωριστό θέμα με τον 44 years oldschool, Κώστα Αποστολίδη, την ασίστ και το ανάποδο ψαλιδάκι:

Υellow card: στα… άλογα του Δίου που δεν είχαν την ίδια σπουδή να παρακολουθήσουν τον αγώνα της αγαπημένης τους ομάδας, αναλογικά με τη προσήλωσή τους στο αντίστοιχο παιχνίδι με τη γειτονική Καρίτσα… (σ.σ. Κολίτση, αυτό τώρα δεν το γράφεις τυχαία…)