Σε τροχιά πρωτιάς παρέμεινε η Ακαδημία Βατανιακός 1978 καθώς νίκησε στην Έλαφο τον τοπικό Ταύρο με σκορ 2-1 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ΄ ερασιτεχνικής κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.
Η ομάδα του Γιώργου Ποτουρίδη που ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, πήρε δίκαια το τρίποντο της νίκης, έφτασε τους 39 βαθμούς και βρίσκεται πλέον στο -1 από την πρώτη θέση της κατάταξης, πίσω από τους πρωτοπόρους και ισόβαθμους (40β) Ερμή Εξοχής (επόμενος αντίπαλος εντός) και Απόλλων Ράχης.
Ο Ταύρος, του Γιώργου Μπανάβα, με μόλις 9 βαθμούς παρέμεινε χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα.
Στο τρίτο λεπτό ο Ι. Δημητρίου από θέση βολής σούταρε με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Τσιλίκωφ άουτ.
Στο 33΄ ο Χαντζαρίδης άνοιξε το σκορ 0-1 με έξοχη κεφαλιά από το σημείο του πέναλτι, έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ του Αποστολίδη, αποτέλεσμα που ήταν και ημιχρόνου.
Στο 35΄ καλό σουτ φάουλ του Ι. Δημητρίου έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο γκολκίπερ του Ταύρου Τσιλίκωφ με εξαιρετική εκτίναξη παραχώρησε τη μπάλα κόρνερ.
Στο 67΄ ο Ι. Δημητρίου έγραψε το 0-2 με δυνατό διαγώνιο σουτ λίγο μέσα από την περιοχή.
Στο 78΄ ο Τριγωντζής σε προσπάθειά του και πλασέ, μείωσε το σκορ στο τελικό 1-2.
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο κ. Γιώργος Σαλτσίδης με βοηθούς τους κ.κ.  Παναγιώτη Σκαμπαρδώνη, Ελευθέριο Μπίνια.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Ταύρος Ελάφου: Τσιλίκωφ, Λιανός, Καναπίτσας, Καλιώρας (57΄ Τσιγκαρόπουλος), Μπογκντάνι, Χ. Τσαπράνης, Μποζίδης, Ζαμαντζάς, Τριγωντζής, Γ. Δημητρίου, Στερμούγκου (75΄ Κατανάς).
Ακαδημία Βατανιακός 1978: Κωνσταντινίδης, Χατζηιωαννίδης, Ανανιάδης, Δράντζιος, Χαντζαρίδης, Καρυώτης (79΄ Παλέγδας), Γκούνας (63΄ PIREU), Μυρτολλάρι (63΄ Τσενεκίδης), Μπουκλάς (79΄ Φωτιάδης), Ι. Δημητρίου, Αποστολίδης (90΄ Διρμανίδης).