ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Συγκεκριμένα, οι επιστήμονες, χημικοί, συντηρητές, ιστορικοί και αρχαιολόγοι, συμμετείχαν τις προηγούμενες ημέρες σε Συνέδριο με θέμα: «Βαφές στην ιστορία και την αρχαιολογία-Dyes in history and archaeology». Το Διεθνές Συνέδριο διοργανώθηκε από την Ανώτατη Εκκλησιαστική Ακαδημία Θεσσαλονίκης και διεξήχθη στην αγγλική γλώσσα.
Τους ξένους επιστήμονες υποδέχθηκε στην Πιερία ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ. Γεώργιος, ο οποίος τους καλωσόρισε και ευχήθηκε κάθε επιτυχία. Οι σύνεδροι του Διεθνούς Συνεδρίου επισκέφθηκαν την Ιερά Μονή Αγίου Αθανασίου Κολινδρού, όπου τους καλωσόρισε η Ηγουμένη Γερόντισσα Ειρήνη, ξεναγήθηκαν και φιλοξενήθηκαν από τις μοναχές.