ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!

Του δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Κaterini Sport)

Γλίτωσε από το… στραβοπάτημα ο Εθνικός Νέου Κεραμιδίου, επικρατώντας τελικά του αξιόμαχου, παρότι ουραγού, ΑΠΟ Αταλάντης με 2-1, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής κατηγορίας.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να φύγουν με τον πρώτο τους βαθμό από το πρωτάθλημα στα τελευταία λεπτά, την ίδια στιγμή που οι γηπεδούχοι, του Απόστολου Στύλου, έπαιξαν με τη φωτιά, αδυνατώντας να πετύχουν το τρίτο γκολ, που θα τους εξασφάλιζε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς νωρίτερα. Τίποτα, πάντως, δεν προμήνυε τη δραματική εξέλιξη του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς η ομάδα του Απόστολου Στύλου, στα πρώτα δεκαπέντε αναγνωριστικά λεπτά, παραβίασε δύο φορές την αντίπαλη εστία, με σκόρερ τους Φωκαΐδη και Σεχολάρι από ασίστ των Κατσαμάγκα και Φωκαΐδη αντίστοιχα.
Στην επανάληψη, η Αταλάντη, του Δημήτρη Ασημάκη, έδειξε από την αρχή πιο επιθετικές διαθέσεις, με το Νέο Κεραμίδι, σχεδόν υπνωτισμένο, να μην καταφέρνει να δημιουργήσει προϋποθέσεις κυριαρχίας στον αγωνιστικό χώρο, μέχρι που ο Σακκάς της Αταλάντης -με εκτέλεση φάουλ, με τη… συνδρομή του Καρτσαμπά που άλλαξε την πορεία της μπάλας-, μείωσε σε 2-1, «πάμε, ρε μάγκες, ξυπνάμε…» κι έβαλε φωτιά στην αναμέτρηση («ποιος το έβαλε; το έντεκα; είσαι λεβέντης, το έπαιξα goal goal!»).
Στα τελευταία δεκαπέντε δραματικά λεπτά, οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον νεοεισελθόντα Μαργαρίτη (απόκρουση του Ανδρούτσου) και τον Κατσιαμήτα (ασθενή κεφαλιά από πάσα του Μαργαρίτη, αυτή τη φορά), με τους φιλοξενούμενους να έχουν την καλύτερη στιγμή τους με το αριστερό σουτ του Πατσαρούχα και τη δύσκολη επέμβαση του Σταυρίδη. Ο αγώνας απέκτησε δαιμονιώδη ρυθμό, με την Αταλάντη να πιέζει για την ισοφάριση και με στημένες μπάλες και τον Εθνικό να φεύγει στην κόντρα στον μεγάλο χώρο, με πιο χαρακτηριστική περίπτωση την ανεπανάληπτη ευκαιρία του Κατσιαμήτα, από πάσα του Μαργαρίτη, εκ νέου, προ κενής εστίας. Οι φιλοξενούμενοι, στις καθυστερήσεις, απώλεσαν την τελευταία ευκαιρία του παιχνιδιού για να φύγουν με τον πρώτο φετινό τους βαθμό στο πρωτάθλημα και το έργο της παραμονής γίνεται, πλέον, ολοένα και δυσκολότερο.
Highlights:
οι απολαυστικές στιχομυθίες των ποδοσφαιριστών της Αταλάντης με την… απρόσκλητη παρέμβαση των φιλάθλων των γηπεδούχων,
«μην ασχολείσαι, ήμαρτον…» (ποδοσφαιριστής)
«τι ήμαρτον, δε ντρέπεσαι λίγο;» (φίλαθλος)
«Αφού κάθε Κυριακή τα τραβάμε…» (ποδοσφαιριστής)
«Πείτε από την αρχή, δε θέλετε; Να μην έρθουμε καθόλου…» (ποδοσφαιριστής)
«Να μην έρθεις, σήκω φύγε…» (φίλαθλος)
«Μην ασχολείσαι…» (ποδοσφαιριστής)
«Δεν ασχολούμαι…» (ποδοσφαιριστής)
«Ο άλλος ότι να’ ναι κάνει» (ποδοσφαιριστής)
«Αφού, μ@@@, κοροϊδεύουν…» (ποδοσφαιριστής)
οι διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για τις διαιτητικές υποδείξεις και τη συνεργασία με τους βοηθούς, «σπασμένο τηλέφωνο παίζετε εσείς; άλλο βλέπεις, άλλο κάνει αυτός;»,
ο μικρός… τυμπανιστής και οι συν αυτώ, στην κερκίδα του Νέου Κεραμιδίου και περιμετρικά του γηπέδου, με πυροτεχνήματα… νίκης
Man of the match: ο Χατζηδίμπας, που πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση, με καίριες αμυντικές τοποθετήσεις, επεμβάσεις και προωθήσεις και ο Φωκαΐδης (1 γκολ), που αποτέλεσε πηγή κινδύνων με την μπάλα στα πόδια, δικαιούνται τον τίτλο του πολυτιμότερου, με τον Μαργαρίτη, που αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο, να τους ακολουθεί κατά πόδας,
Yellow card: Είπαμε, το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο και η ταυτόχρονη εξέλιξη των αγώνων είναι… αρρώστια, αλλά το στοίχημα μπορεί να περιμένει, τουλάχιστον, τη λήξη του παιχνιδιού, γιατί τα… καλύτερα γίνονται, πολλές φορές, στο τέλος… (σ.σ. εντάξει, το ξέρουμε, ό,τι χάσετε θα το δείτε το βράδυ στα highlights!)
Μην ξεχνάτε να κάνετε subscribe, like & share!

Σε επαγγελματική ποιότητα εικόνας και ήχου.