Ο ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ στο πλαίσιο των φιλικών αγώνων προετοιμασίας υποδέχτηκε την Κυριακή 25 Αυγούστου 2019 και ώρα 20:00 στο Α΄ ΔΑΚ την ομάδα του Απόλλωνα Λάρισας, η οποία φέτος θα αγωνίζεται στην Super League 2.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Πιερικού δημιούργησε αρκετές φάσεις στην άμυνα του Απόλλωνα με κορυφαία το δοκάρι του Πετράκου με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, ενώ και η ομάδα του Απόλλωνα είχε μια καλή ευκαιρία που απέκρουσε ο Γουναρίδης.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δυο ομάδες έκαναν αρκετές αλλαγές, οι οποίες αποδείχτηκαν καταλυτικές για την εξέλιξη του παιχνιδιού καθώς το παιχνίδι δεν είχε ροή. Παρόλα αυτά η ομάδα της Λάρισας κατάφερε να πετύχει γκολ στο 79΄ κάνοντας το 0-1, αφού ο Βαγενάς πέρασε σε τετ α τετ και τον τερματοφύλακα Παπατολίκα. Στο 86΄ο Πιερικός κέρδισε πέναλτι με τον Κυπαρίσση, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Χαρτσιάς διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

ΣΦΚ Πιερικός: ( Στύλος Απόστολος) Γουναρίδης, Τουλίκας Β., Ρογγότης, Τακίδης, Μπούζουρας, Ιβανίδης, Μπουζούκης, Πετράκος, Μηλιώτης, Δεμητρζόγλου, Σαχινίδης.

Έπαιξαν και οι: Λαζαρίδης, Μπενίσκος, Βασιλείου, Κυπαρίσσης, Χαρτσιάς, Λαμπίρης, Παπατολίκας, Τουλίκας Γ., Κόλα, Κριεμάντι.

ΠΑΕ ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: (Αριάν Μπελά) Γκέκας, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Νούσιος, Κούλπας, Νύκταρης, Κακάμης, Λίταινας, Καρατάσιος, Ναζίμ, Γκουντρουπής.

Έπαιξαν και οι: Θεολόγης, Γεωργουσόπουλος, Σιφναίος, Γαρυφαλλόπουλος, Κοσμίδης, Κοντοθανάσης, Βαγενάς.