Την ήττα με 3-0 γνώρισε ο Πιερικός, το βράδυ της Τετάρτης 29/8, στο δυνατό φιλικό τεστ με αντίπαλο την ΠΑΕ ΠΟΤ Ηρακλή “Φούρνοι Βενέτη” στο Α’ ΔΑΚ Κατερίνης.

Το φιλμ του αγώνα
10′ εκτέλεση φάουλ για τον Ηρακλή η μπάλα στο δεύτερο δοκάρι ο Μπελμόντ δεν μπόρεσε να πιάσει το γυριστό όπως ηθελε η μπάλα έφυγε άουτ.
ΓΚΟΛ
14′ εκτέλεση κόρνερ από τον Μπερτόλιο, ο Σιδεράς έξυπνα στο πρώτο δοκάρι με κεφάλια ανοίγει το σκορ! (0-1)
19′ επικίνδυνη στιγμή για τον Πιερικό, σέντρα του Τσαγκαλίδη ο Μπελμόντ πρόλαβε με υπερένταση να απομακρύνει προ του αφυλακτου Σεχολάρι.
33′ γρήγορος συνδυασμός του Παπαδόπουλου με τον Ανδρικόπουλου το γύρισμα του τελευταίου μέσα στην περιοχή δεν βρήκε συμπαίκτη του.
35′ εκτέλεση φάουλ του Ίννου ο Κωτσιόπουλος έπιασε την κεφάλια η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
38′ σέντρα σουτ του Παπαδόπουλου, ο Μαρκετζιάνι μπλόκαρε προ του Σεχολάρι.
41′ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιριγώτη από πλάγια μπλόκαρε ο Μένκα.
43′ σουτ του Μπελμόντ από το ύψος της μεγάλης περιοχής η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Σουλιώτη και κατέληξε κόρνερ.
53′ εκτέλεση φάουλ του Ίννου χαμηλά στο πρώτο δοκάρι, ο Μπαστακός έκανε την προβολή ομως εδιωξε σε κόρνερ ο Κυβρακίδης.
55′ μεγάλη ευκαιρία για τον Πιερικό να ισοφάρισει, από εκτέλεση κόρνερ του Παπαδόπουλου ο Σουλιώτης έπιασε την κεφάλια η μπάλα σταματησε στο οριζόντιο δοκάρι!
82′ ευκαιρία για τον Πιερικό, εκτέλεση κόρνερ του Κραγιόπουλου, ο Στόιος κατέβασε στο δεύτερο δοκάρι, όμως το κοντινό σουτ του κόντραρε σε σώμα αμυντικών!
ΓΚΟΛ
86′ εκτέλεση κόρνερ για τον Ηρακλή, ο Σιδεράς και πάλι με κοντινό πλασέ στο δεύτερο δοκάρι κάνει το 0-2!
ΓΚΟΛ
90′ λάθος στην αμυνα του Πιερικού, ο Κούστα εκλεψε την μπάλα και από πλάγια θέση με πλασέ έκανε το 0-3!
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων
ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Περικλής Αμανατίδης):
Μένκα (46′ Τσακνάκης), Ανδρικόπουλος (78′ Μαυρίδης), Τσαγκαλίδης (52′ Δεληγιάννης), Σουλιώτης (72′ Πάτρικ), Κωτσιόπουλος (52′ Στόιος), Λαγός (72′ Ζησούλης), Ίννος (58′ Κοντοθανασης), Παπαδόπουλος (61′ Κραγιόπουλος), Κέρι (61′ Χαμπίπ), Ματζαλάκου (52′ Γατόπουλος), Σεχολάρι (52′ Μπαστακος)
ΗΡΑΚΛΗΣ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος):
Μαρκετζιάνι, Κυβρακίδης, Τασουλής, Διαμαντής, Σιδεράς, Χάμοντ, Μπελμόντ, Μπερτόλιο (46′ Τσιντώνης), Μιράντα (46′ Μωυσίδης) Κυνηγόπουλος, Τσιριγώτης
Αγωνίστηκαν επίσης στο δεύτερο μέρος οι Παπασάββας, Αναστασίου, Κούστα, Πατράλης, Καλουτσικίδης, Σιούκας, Κούστα
* Περισσότεροι από 500 φίλαθλοι παρακολούθησαν την αναμέτρηση, με δυναμικό παρόν εκδρομέων του Ηρακλή.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Μέγας, με βοηθούς τους Τσικλητάρη Δ. και Μαυρομάτη του συνδέσμου Πιερίας.