Μια ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Γ΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας βρίσκεται πλέον ο Απόλλων Ράχης μετά την δίκαιη επικράτησή του στην Έλαφο με σκορ 4-1 επί του τοπικού Ταύρου, δύο στροφές πριν ολοκληρωθεί η κανονική του διάρκεια του.
Η ομάδα του Κώστα Τριανταφύλλου, σαφώς ανώτερη ποιοτικά, πέτυχε το σκοπό της που δεν ήταν άλλος από το τρίποντο της νίκης που τη φέρνει πολύ κοντά στην άνοδο στην Β’ κατηγορία της ένωσης, έχοντας 55 βαθμούς και διαφορά 6 πόντων από τους διώκτες του.
Οι γηπεδούχοι, του Γιώργου Μπανάβα, πάλεψαν το παιχνίδι, ωστόσο ηττήθηκαν για άλλη μία φορά παραμένοντας στη 10η θέση της κατάταξης με 12 βαθμούς.
Το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου άλλαξε ριζικά στην επανάληψη όπου οι Ραχιώτες μέσα σε οκτώ λεπτά πέτυχαν τρία τέρματα πανηγυρίζοντας στο τέλος έντονα την μεγάλη τους νίκη- ανόδου στα αποδυτήριά και όχι μόνο.
Φάσεις και τα γκολ
Μόλις στο 5ο λεπτό ο Χ. Κατσαμάγκας με κεφαλιά απέφυγε τον Τσιλίκωφ και με πλασέ την προώθησε στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ 0-1. Είχε προηγηθεί φάουλ γέμισμα του Π. Καρακούση έξω από την περιοχή προς τον έμπειρο σκόρερ και αδράνεια των αμυντικών του Ταύρου.
Στο 25′  επέλαση του Χ. Βελέντζα από τη δεξιά πτέρυγα, μπήκε στην περιοχή, σούταρε, όμως η μπάλα βρήκε το δεξί δοκάρι της εστίας του Τσιλίκωφ και έφυγε άουτ.
Στο 31′  ο Ι.Ν. Κατής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Τσιλίκωφ με το μακρινό σουτ που επιχείρησε.
Στο 32′  ο Π. Καρακούσης σε τετ α τετ δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσιλίκωφ έπειτα από την ασίστ του Χ. Κατσαμάγκα.
Στο 33′  από την πάσα του Τριγωντζή, ο Δημητρίου από διαγώνια θέση βολής αστόχησε σε σουτ.
Στο 45′  οι γηπεδούχοι ισοφαρίζουν 1-1 με εκπληκτικό δυνατό σουτ του Χρήστου Τσαπράνη από το ημικύκλιο του κέντρου που άφησε άναυδο τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα Θωμόπουλο.
Στο 74′  ο Χρήστος Κατσαμάγκας εκμεταλλεύτηκε τραγικό αμυντικό λάθος και με πλασέ έδωσε το προβάδισμα του σκορ στην ομάδα του 1-2, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό τέρμα.
Στο 77′  ο Γιώργος Βελάντζας που μπήκε στον αγώνα λίγο νωρίτερα ως αλλαγή με σουτ πλασέ διεύρυνε το σκορ σε 1-3.
Στο 82′  ο πρώτος σκόρερ του Απόλλωνα και της κατηγορίας Πέτρος Καρακούσης διαμόρφωσε με πλασέ το τελικό 1-4.
Ρεσιτάλ διαιτησίας από τον κ. Ζαχαρία Γερμανό με βοηθούς τους κ.κ. Αλέξανδρο Αβραμίδη και