Την πρώτη του επιτυχία στο πρωτάθλημα της Γ΄ ερασιτεχνικής κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας πανηγύρισε ο Ταύρος Ελάφου μετά την εκτός έδρας νίκη του επί του Διγενή στα Αλώνια με σκορ 0-1, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Οι «Bulls» του Ζαχαρία Γκούτζα, αν και αγωνίστηκαν χωρίς βασικά τους στελέχη, πέτυχαν τον στόχο τους που ήταν το πολυπόθητο τρίποντο της νίκης, ανέβηκαν με τέσσερις βαθμούς στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα και αισιοδοξούν για την συνέχεια του πρωταθλήματος, μιας και οι στόχοι της ομάδας για την σεζόν είναι υψηλοί.

Στον αντίποδα, ο Διγενής Αλωνίων, του Γιάννη Βαρβαρέζου, γνώρισε την τέταρτη διαδοχική ήττα και χωρίς βαθμό παρέμεινε στην τελευταία θέση της κατάταξης.

Το μέτριο ποιοτικά παιχνίδι κρίθηκε από το πρώτο μέρος όπου οι ανώτεροι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Τσιαουσίδη, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων στην επανάληψη για την ισοφάριση που δεν την κατάφεραν, αφού στην καλύτερή τους στιγμή η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Τους βαθμούς της νίκης για τον Ταύρο χάρισε ο έμπειρος Σταύρος Τσιαουσίδης με διπλή προσπάθεια και πλασέ  γράφοντας το 0-1, έπειτα από τη εκτέλεση κόρνερ του Μπανάβα στο 33ο λεπτό.

Στο 42΄ σε φάουλ γέμισμα του Τσιαουσίδη, το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε ο Κατανάς πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 73΄ ο Δ. Μαυρομάτης από θέση βολής αστόχησε.

Στο 74΄ από το κόρνερ του Δ. Μαυρομάτη, η κεφαλιά του Ναβροζίδη από πολύ πλάγια πέρασε παράλληλα, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τσιλίκωφ και στη συνέχεια παραχωρήθηκε κόρνερ από τους αμυντικούς του Ταύρου που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Ρεσιτάλ διαιτησίας από τον Κώστα Κρομμύδα με βοηθούς τους Αλέξανδρο Αβραμίδη και Παναγιώτη Σκαμπαρδώνη.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Διγενής Αλωνίων: Παπανικολάου, Δ. Ραφαηλίδης (34΄ λ.τ. Τόσκας), Εβρενιάδης, Β. Μαυρομάτης, Η. Μαυρομάτης, Τσαμασιώτης, Ντόν, Κατσιγιάννης, Ναβροζίδης, Αλεξιάδης (30΄ λ.τ. Ε. Ραφαηλίδης – 46΄ Καριψιάδης), Δ. Μαυρομάτης.

Ταύρος Ελάφου: Τσιλίκωφ, Λαζαρίδης, Γράψας, Μουσταφά, Τσιαουσίδης, Μπανάβας, Κατανάς (90΄+ 3΄ Τσολερίδης), Λιανός, Μητσιόπουλος, Ορφανίδης, Κατσιούλας (46΄ Μποζίδης).