Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Νίκη «κιτρινόμαυρης παρέλασης», ειδικού βάρους και πρόσθετης αξίας, πρόλαβε να κάνει η ΑΕ Καρίτσας (1-0), μία μέρα πριν την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου, στερώντας την πρωτιά από τον Πιερικό, στο πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Γ’ εθνικής κατηγορίας και παράλληλα τη θέση του προπονητή των μελανόλευκων από τον Απόστολο Στύλο, στην πρώτη ήττα και στο πρώτο γκολ παθητικό, μετά από επτά αγωνιστικές, για την ομάδα της Κατερίνης.

Οι γηπεδούχοι, του Αλέξανδρου Κούρτογλου, αναρριχήθηκαν στον βαθμολογικό πίνακα και κυνηγούν πλέον, σε απόσταση τριών βαθμών, τον πρωτοπόρο ΑΟ Σελλάνων, την ίδια στιγμή που ο Πιερικός, με τον Σάκη Παπαβασιλείου πλέον στον πάγκο του, από το επόμενο παιχνίδι, έχει υποχωρήσει στη δεύτερη θέση, μετά από την οδυνηρή ήττα από τους κιτρινόμαυρους.

Αγωνιστικά, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο, με μια ελαφριά υπεροχή του Πιερικού, που είχε και τη διπλή ευκαιρία των Κριεμάντι και Μηλιώτη. Οι γηπεδούχοι, στην πρώτη τελική τους στην εστία, ευτύχησαν να προηγηθούν με τον «συνήθη ύποπτο», Αλεξίου, να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Ζαφειρίδη, σε μια υποδειγματική επιθετική συνολική προσπάθεια, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Πιερικός προσπάθησε να πιέσει, αυξάνοντας τον αγωνιστικό ρυθμό, στάθηκε, όμως, σε αρκετές περιπτώσεις, ευάλωτος στις αντεπιθέσεις των αντιπάλων, που, με τη σειρά τους, διεκδίκησαν ένα δεύτερο γκολ για να κλειδώσουν τη νίκη και το αποτέλεσμα. Η φάση που σημάδεψε, πάντως, την αναμέτρηση, είχε πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα της ΑΕ Καρίτσας, Ράντο και τον νεοεισελθόντα Παπαδόπουλο, με τον διαιτητή να υποδεικνύει παράβαση εκτός της μεγάλης περιοχής και τους παίκτες, τον προπονητή και τους φιλάθλους του Πιερικού να ζητούν επίμονα πέναλτι. Ο Πιερικός δεν κατόρθωσε τελικά να διασπάσει την καλά οργανωμένη αμυντική διάταξη της Καρίτσας, στις λιγοστές ευκαιρίες που είχε στη συνέχεια -παρά και τις αλλαγές από τον προπονητή, ήδη από το δεύτερο ημίχρονο- και μοιραία ήρθε η ήττα, που κόστισε, εντός κι εκτός γηπέδου και έφερε αλυσιδωτές αντιδράσεις και ανακατατάξεις.

Highlights: οι φίλαθλοι της ΑΕ Καρίτσας και του Πιερικού, που κατέκλυσαν τις κερκίδες του γηπέδου του Βατανιακού αλλά και κάθε γωνιά περιμετρικά, με πολλούς ουδέτερους ανάμεσά τους, που δεν εξέφρασαν εμφανώς την προτίμησή τους,

οι επίμαχες φάσεις του αγώνα, με πιο χαρακτηριστικές για τον Πιερικό αυτή του διδύμου Παπαδόπουλου-Ράντου και με stop καρέ, για μελέτη και εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων και του Κυπαρίσση στα τελευταία λεπτά, «-πέσε καλά με τη μία, ρε βλ@@@…», «-αφού είναι κοιμισμένο, ρε…»  και για την ΑΕ Καρίτσας, αυτή του Βουκομάνοβιτς, το πλασέ του οποίου εξουδετέρωσε στη γραμμή ο αρχηγός του Πιερικού, Λαζαρίδης, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται ότι η μπάλα έχει περάσει τη γραμμή του τέρματος,

οι πολλές κίτρινες κάρτες στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων,

οι αποκρούσεις των δύο τερματοφυλάκων, η «ομοβροντία» του Συρράκου της ΑΕ Καρίτσας, (σ.σ. «γκολ της χρονιάς» Νο…, αν έμπαινε), που εξουδετέρωσε ο Γουναρίδης του Πιερικού,

η μισή Πιερία που είχε στοιχηματίσει ότι ένας εκ των δύο προπονητών, ανάλογα με το αποτέλεσμα, δε θα έκανε «παρέλαση», γεγονός που επιβεβαιώθηκε πάντως, έστω οριακά, στη… λήξη της, καθώς ο Απόστολος Στύλος αντικαταστάθηκε από τον Σάκη Παπαβασιλείου στο τιμόνι της Κατερινιώτικης ομάδας, μετά την οδυνηρή πρώτη φετινή ήττα,

οι ατάκες και οι διαμαρτυρίες των φιλάθλων, οι λεκτικές προκλήσεις εκατέρωθεν για… «νύχτες που έρχονται», «χωριά και πόλεις», «ανθρώπους και σκυλιά» και «γλείφτες», μεταξύ άλλων, οι συζητήσεις και οι διαφωνίες στις τάξεις των φιλάθλων του Πιερικού για τους… παλιούς και τους νέους ποδοσφαιριστές, το αγωνιστικό σχήμα και το «ξύλινο ποδόσφαιρο»,

η διαιτητική γεωγραφία… της Αυστρίας, από τον Βόλο μέχρι την… Κατερίνη,

οι πανηγυρισμοί των νικητών, οι… διαταραγμένες σχέσεις πρώην και νυν, σε πολλές θέσεις και πόστα,

Man of the match: η εξαιρετική αμυντική λειτουργία της ΑΕ Καρίτσας πιστώνεται συνολικά στην ομάδα και στον προπονητή, με τους Δημητρίου και Κωτσιόπουλο, ως κεντρικοί αμυντικοί, να δικαιούνται τα extra credits, για τη σταθερότητα και την απόδοσή τους,

Υellow card: στον στύλο (όχι, στον πρώην προπονητή του Πιερικού!), που εμποδίζει ορισμένες φορές το οπτικό μας πεδίο, αλλά εδώ θα κολλήσουμε;