Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

«Οικονόμοι παραμονής» (1-0) αποδείχθηκαν ο Δίας (Δίου) και ο… Λιόλιος, μετά την «αναμέτρηση-τελικό» της τοπικής ομάδας με την αντίστοιχη της Τσαριτσάνης, για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής κατηγορίας στον 3ο όμιλο , σ’ ένα οριακό παιχνίδι, που κρίθηκε με το καταπληκτικό «φάουλ-γκολ της χρονιάς» στη Γ’ εθνική του Βασίλη Λιόλιου.

Πιο συγκεκριμένα, πέντε μόλις λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Λιόλιος, του Δία Δίου, εκτέλεσε αριστοτεχνικά και… αεροπλανικά, πετυχαίνοντας το “φάουλ-γκολ της χρονιάς” στη Γ’ εθνική κατηγορία. Η μπάλα διέγραψε μία μοναδική τροχιά και τράνταξε το δοκάρι του εμβρόντητου αντίπαλου τερματοφύλακα, πριν περάσει τη γραμμή της εστίας, με τη σύμφωνη γνώμη διαιτητή και βοηθού, χαρίζοντας στην ομάδα του Δία τους τρεις πολύτιμους βαθμούς και στον Βασίλη Λιόλιο, το άτυπο βραβείο του… MVP και μια στιγμή ποδοσφαιρικής μαγείας, χαραγμένη νοητικά και συναισθηματικά με τα χρώματα του ουράνιου τόξου, όπως, άλλωστε και η τροχιά που διέγραψε η μπάλα από το πόδι του ποδοσφαιριστή μέχρι τα δίχτυα…

Μέχρι εκείνο το σημείο πάντως, ο Δίας, του Παναγιώτη Παρασίδη, έκανε το καλύτερο εντός έδρας πρώτο ημίχρονο στη φετινή χρονιά, με συνεχές pressing, αλληλοκαλύψεις, κατοχή μπάλας και επιθετική ανάπτυξη, γεγονός που σφραγίστηκε με το γκολ του Λιόλιου, δείχνοντας αποφασισμένος να μην αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Οικονόμο Τσαριτσάνης.

Οι φιλοξενούμενοι, από την πλευρά τους, του Παναγιώτη Τσακμακίδη, μπήκαν εμφανώς αλλαγμένοι προς το καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο, ανέβασαν στροφές κι όλα θα ήταν διαφορετικά, αν η κεφαλιά του Μπάμη, δε χτυπούσε στο δοκάρι του Ζωγράφου, με την έναρξη της επανάληψης, στην πιο χαρακτηριστική επιθετική στιγμή τους στο παιχνίδι. Ο αγώνας συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση, πάθος κι αγωνιστικό ρυθμό, χωρίς ν’ αλλάξει το σκορ, μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μία σημαντική νίκη και τους φιλοξενούμενους ν΄αναζητούν πλέον βαθμό ή βαθμούς στα επόμενα παιχνίδια.

Ηighlights: οι νέοι κανονισμοί που δε φαίνεται να έχουν γίνει απόλυτα κατανοητοί από το σύνολο των ποδοσφαιριστών κι αυτό δεν είναι αποκλειστική ευθύνη μόνο των ιδίων (με αφορμή μία φάση που η μπάλα χτυπάει στον διαιτητή)

οι διαμαρτυρίες των παικτών («έδωσες φάουλ αυτό τώρα;»), οι προσωπικές δυνατές μονομαχίες, οι αντεγκλήσεις, οι διενέξεις ποδοσφαιριστών και οι ατέρμονοι διάλογοι,

οι πανηγυρισμοί των νικητών («δεν ξαναπάω στην μπάλα, στο ορκίζομαι… δεν ξαναπάω…»),

οι ευκαιρίες των Ανέστη Παναγιωτίδη και Μανίκα (Δίας Δίου) και Μούλτσι (Οικονόμος Τσαριτσάνης),

η ασίστ του Παπαστεργίου (Δίας Δίου), η δεύτερη αποτυχημένη, αυτή τη φορά, απόπειρα, του Βασίλη Λιόλιου, να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ,

Μan of the match: ο έμπειρος αριστεροπόδαρος κεντρικός αμυντικός, Βασίλης Λιόλιος, με σημαντική θητεία στις επαγγελματικές κατηγορίες, δικαιούται αναμφίβολα τον τίτλο του πολυτιμότερου και για το καθοριστικό «φάουλ-γκολ της χρονιάς» που πέτυχε, με το σύνολο της απόδοσης των συμπαικτών του, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, να κυμαίνεται σε υψηλό επίπεδο

Yellow card: η παραμονή του Δία στην κατηγορία θα συνιστά ένα «μικρό ποδοσφαιρικό θαύμα», σύμφωνα με την τοποθέτηση του υπογράφοντος στη συνέντευξη τύπου κι αυτό από μόνο του καθιστά την αναιμική παρουσία των φιλάθλων γεγονός που χρήζει προβληματισμού και περίσκεψης από τους διοικούντες της ομάδας, από τη στιγμή που ο στόχος της σωτηρίας είναι εφικτός, το κίνητρο είναι μεγάλο και η ομάδα παλεύει όλα τα παιχνίδια, ανεξαρτήτου αντιπάλου και τελικού αποτελέσματος