ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ!!!

Toυ δημοσιογράφου Νίκου Κολίτση (Κaterinisport.gr)

Ιστορική πρόκριση στους “οκτώ” του Κυπέλλου της ΕΠΣ Πιερίας, που συγκαταλέγεται, πλέον, στα μέγιστα των ανδραγαθημάτων του, πέτυχε ο Γεωργάκης Ολύμπιος Λόφου, με 2-1, αποκλείοντας τον Πιερικό (Κ19) από την επόμενη φάση του θεσμού, με χρυσό σκόρερ επί 2 τον Ναλμπαντίδη, ετών… 19. Οι γηπεδούχοι, παρά το γεγονός ότι παρουσιάστηκαν με αναγκαστικές απουσίες, λόγω σοβαρών τραυματισμών, έχασαν τον τερματοφύλακά τους, Σιώκα, λίγο μετά το μισάωρο, επίσης λόγω τραυματισμού και τον αντικατέστησε ο… ποδοσφαιριστής Γιαννώτας.
Κατέθεσαν ψυχή κι αγωνίστηκαν με απαράμιλλο πάθος και αποφασιστικότητα, κατακτώντας μία νίκη-πρόκριση που θα μείνει ανεξίτηλα χαραγμένη στην ποδοσφαιρική ερασιτεχνική ιστορία. Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη επίσημη ποδοσφαιρική συνάντηση των δύο ομάδων [7-0 υπέρ του Πιερικού (της ανδρικής ομάδας) είχε λήξει η πρώτη, το 2017 και πάλι για το Κύπελλο της τοπικής ΕΠΣ], με τους φιλοξενούμενους, του Θάνου Κούρτογλου, να αποχαιρετούν νωρίς τον θεσμό αυτή τη φορά.
Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα, με τους Λοφίτες, του Βασίλη Τσιμπούκα, που αγωνίζονται στη Β’ κατηγορία της ΕΠΣ Πιερίας,  να διατηρούν την ελαφρά υπεροχή και να δημιουργούν προϋποθέσεις για γκολ, με τους Ναλμπαντίδη και Νούλα, την ίδια στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είχαν να αντιπαραθέσουν ορισμένες καλές στιγμές, με πιο σημαντική ένα σουτ από πλεονεκτική θέση που κατέληξε άουτ. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι σε 10 λεπτά πέτυχαν δύο γκολ με τον Ναλμπαντίδη. Στο πρώτο δέχτηκε υπέροχη κάθετη πάσα του Κώστα και με περίτεχνη ενέργεια κεραυνοβόλησε τον τερματοφύλακα του Πιερικού Κότσα, ενώ στο δεύτερο γκολ, ο Π. Κουμαντζιάς τροφοδότησε τον Νούλα, που με αριστοτεχνικό τακουνάκι ασίστ έστρωσε στον Ναλμπαντίδη που διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας και τα προσωπικά του γκολ.
Ο Πιερικός επιχείρησε να πιέσει και μπει ξανά στο παιχνίδι και με στημένες μπάλες και κατάφερε να μειώσει με μακρινό σουτ του Τρούμπαλου, στα μισά του ημιχρόνου. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού, όμως, με εξαίρεση μία κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ, δεν μπόρεσε να απειλήσει με αξιώσεις την αντίπαλη εστία και ο αγώνας τελείωσε με την ομάδα του Λόφου να καταγράφει μία μεγαλειώδη νίκη-πρόκριση («μπράβο ρε παλικάρια»), που τους… αναγκάζει να παίξουν, εκ νέου, Τετάρτη Σάββατο…
Highlights: η παρουσία των φιλάθλων του Λόφου δεν ήταν η αναμενόμενη, αλλά το απαγορευτικό της ημέρας και της ώρας, συν το τσουχτερό κρύο με φόντο τον χιονισμένο Όλυμπο, λειτούργησε αποτρεπτικά σε κάθε περίπτωση, η επίμαχη φάση του πέναλτι υπέρ του Πιερικού με το σκορ στο 2-1, «μέχρι εδώ ακούστηκε…», στα τελευταία λεπτά.
Οι διαμαρτυρίες για τις διαιτητικές αποφάσεις, «θα μας χαζέψετε σήμερα;» (σ.σ. ποδοσφαιριστής προς τον διαιτητή), «γιατί μόνο σήμερα;» (σ.σ. φίλαθλος)/ οι ατάκες των φιλάθλων, «είσαι από τη Ράχη, φοράς φανέλα του Πιερικού και υποστηρίζεις τον Λόφο;».
Ο αρχηγός της οικογένειας… Καρτσαμπά, που μας διέθεσε το… VIP τριαξονικό, για οπτικοακουστική περιγραφή επιπέδου… Nova και τον ευχαριστούμε θερμά, όπως και τους ανθρώπους της τοπικής ομάδας, που φρόντισαν άμεσα για την ικανοποίηση του αιτήματός μας, για μία ακόμη φορά στον Λόφο,
η επικείμενη συνέντευξη του ποδοσφαιριστή (του Λόφου)-νηπιαγωγού-τραγουδιστή, Γιώργου Καρτσαμπά, που θα αναδείξει, για μία ακόμη φορά, την πολύπλευρη προσωπικότητα πολλών ποδοσφαιριστών του νομού κι εκτός ποδοσφαίρου (σ.σ. stay tuned).
Μan of the match: Μπορεί ο Ναλμπαντίδης («Νάλμπα, τα έλεγες από χθες») να πέτυχε 2 γκολ και να… επέστρεψε, τρόπον τινά, στην ηλικία των αντιπάλων του (19), ο αρχηγός της ομάδας («μπράβο δάσκαλε»), Π. Κουμαντζιάς, να έκανε εκπληκτική εμφάνιση… αέρος και εδάφους και ο Νούλας, από τη στιγμή που μπήκε ως αλλαγή στο ημίωρο, να έμοιαζε με… μάγο, με την μπάλα στα πόδια και περιστροφές ακόμα και γύρω από τον… άξονα της γης, αλλά όλοι όσοι αγωνίστηκαν, one by one, δικαιούνται τον τίτλο του πολυτιμότερου, γι’ αυτό και τους καταγράφουμε για να μείνουν στην ιστορία,
Γεωργάκης Ολύμπιος Λόφου (προπονητής Βασίλης Τσιμπούκας): Σιώκας (35’ Γιαννώτας), Π. Κουμαντζιάς, Α. Μπαλαούρας (28’ Νούλας), Δασκαλάρας, Β. Κουμαντζιάς, Κώστας, Πανώλης, Αρβανίτης, Καρτσαμπάς 75’ Τσιμπούκας), Ναλμπαντίδης (Δ. Μπαλαούρας), Μπακούρας.
Υellow card (repeat): oι αγώνες-ντοκουμέντα που καταγράφουμε οπτικοακουστικά, σχολιάζουμε αναλυτικά και γίνονται word of mouth σουξέ είναι σαν τις εκλογές… Δεν ανακοινώνονται και δεν είναι ποτέ αυτοί που περιμένεις… (σ.σ. σαν να το ξέραμε, δηλαδή, για να μην αναρωτιόσαστε και να μην υποθέτετε, γιατί δεν πήγαμε μόνο στο παιχνίδι Σβορώνος-Κεραμίδι).
Δεν υιοθετούμε τις πληροφορίες που μας θέλουν να ήρθαμε… πετώντας, κυριολεκτικά και μεταφορικά και προλάβαμε παράταση και πέναλτι…(σ.σ. και μόνο που μας “επιπλήττετε” γι’ αυτό μόνο, είναι τίτλος τιμής και σας ευχαριστούμε πραγματικά θερμά!) Καλά Χριστούγεννα!

Επικοινωνία: [email protected]