H Α.Ε. Καρίτσας αντιμετώπισε, εντός έδρας, τον Πιερικό, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής, του 3ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας.

Η ομάδα του Αλέξανδρου Κούρτογλου εμφανίστηκε συγκεντρωμένη και έδειξε πάθος και αποφασιστικότητα, μέσα στον αγωνιστικό χώρο, πετυχαίνοντας μία δίκαιη και σπουδαία νίκη, για βαθμολογικούς και ψυχολογικούς λόγους, καθώς επικράτησε με 1-0, επί του αξιόμαχου συνόλου του Απόστολου Στύλου.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, διεξήχθη ένα δυνατό παιχνίδι, με την ομάδα μας να  έχει τον έλεγχο του ρυθμού και να δημιουργεί ευκαιρίες, με τον Αλεξίου και το Βουκομάνοβιτς. Στο 30ο λεπτό,  η ομάδα του Πιερικού δημιούργησε τη μοναδική ευκαιρία της, στο 1ο ημίχρονο, όπου ο Ράντος αντέδρασε σωστά σε διαδοχικά σουτ του Κριεμάντι και του Μηλιώτη.

Στο 44ο λεπτό,  η ομάδα μας προηγήθηκε, όταν μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, ο Ζαφειρίδης έγινε αποδέκτης της μπάλας και έβγαλε εξαιρετική ασίστ στον Αλεξίου, ο οποίος σε κενή εστία πέτυχε το 1-0.

Στο 2ο ημίχρονο, η ομάδα μας έδωσε χώρο στον Πιερικό και προσπάθησε στις αντεπιθέσεις να πετύχει ένα δεύτερο γκολ. Χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες με τον Κυρτέγο, το Βουκομάνοβιτς και το Συρράκο, ενώ ο Πιερικός απείλησε στο 77ο λεπτό, όπου ο Ράντος αντέδρασε και πάλι σωστά,  σε σουτ του Παπαδόπουλου.

Το 1-0 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα της σημερινής αναμέτρησης. Μετά τη νίκη αυτή, η ομάδα μας παραμένει στις υψηλές θέσεις στη βαθμολογία.

Η Διοίκηση της Α.Ε Καρίτσας ευχαριστεί όλους τους φιλάθλους της, που  κατέκλυσαν τις κερκίδες του γηπέδου και υποστήριξαν με θέρμη την ομάδα μας.

Η Α.Ε Καρίτσας ξεκίνησε το παιχνίδι με τους: Ράντο,  Κωτσιόπουλο, Δημητρίου, Λαγδάρη, Τροίρη, Δημητρουλόπουλο, Ζαφειρίδη,  Γκίκα,  Κυρτέγο, Βουκομάνοβιτς και Αλεξίου.

Αγωνίστηκαν, ακόμη, οι: Συρράκος, Οικονόμου, Δαλαμήτρας και Λουίς Φερνάντο.

Η Διοίκηση της Α.Ε. Καρίτσας εύχεται στην ομάδα του Πιερικού καλή πορεία στη συνέχεια του Πρωταθλήματος.