katerina_nΜεγάλες στιγμές για την Πιερία, τον Ν.Ο.ΚΑΤ., την Ελλάδα και την κωπηλασία. Η Κατερινιώτισσα πρωταθλήτρια, μπορεί να μην κατάφερε να πάρει το χρυσό μετάλλιο στους αγώνες της Τσεχίας, μπήκε όμως στις καρδιές όλων μας, καταφέρνοντας να  γεμίσει τον Πιερικό ουρανό με αισιοδοξία, υπερηφάνεια, και ελπίδα για το μέλλον.
Η Κατερίνα Νικολαϊδου συμμετείχε στον μεγάλο τελικό του αγωνίσματος «σκιφ νεανίδων» το οποίο θεωρείται το δυσκολότερο αγώνισμα του προγράμματος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κωπηλασίας Εφήβων – Νεανίδων που διεξήχθη στη Πράγα της Τσεχίας.  Κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο σκιφ νεανίδων με χρόνο 7.57.28. και μετά από ένα πολύ δύσκολο αγώνα. Αυτό είναι το πέμπτο μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που κερδίζει αθλητής του Ναυτικού Ομίλου Κατερίνης μετά από αυτά του Γαβριήλ Τσιρόπουλου το 1988 του Κώστα Καρυώτη το 1993 και το 1997 και της Ειρήνης Ζώρα το 1998. Η Κατερίνα έδωσε μια μεγάλη μάχη σε παγκόσμιο επίπεδο δίνοντας τον καλύτερό της εαυτό και μαζί με το χάλκινο μετάλλιο, κέρδισε τον σεβασμό των αντιπάλων της και την αγάπη όλων μας.
Το νεαρό της ηλικίας της υπόσχεται ανάλογες στιγμές για το άκρως ελπιδοφόρο μέλλον που διαγράφεται, αφού η καθημερινή και σκληρή προπόνηση υπό την επίβλεψη του άξιου και χαρισματικού προπονητή της Γιώργου Μπικογιάννη και των συνεργατών του, εγγυάται μια χρυσή συνέχεια που σύντομα θα έχουμε τη χαρά να ζήσουμε με την Κατερίνα και τα άλλα παιδιά, να δικαιώνονται. Και να δικαιώνουν όλους αυτούς τους ανθρώπους που δίνουν τα φώτα τους με μεράκι, υπομονή και διάθεση στα νέα παιδιά, τα οποία με τη σειρά τους δε τους απογοητεύουν.
Πολλά, πάρα πολλά συγχαρητήρια στον πρόεδρο του Ν.Ο.ΚΑΤ. κο. Παναγιώτη Σεϊτανίδη και το Δ.Σ του, που με συνεχή μέριμνα, προσωπικά έξοδα και καθημερινή συμπαράσταση, έχουν κάνει τον Όμιλο αθλητικό στολίδι της περιοχής μας, ζωντανό κύτταρο αθλητισμού, και ακλόνητη στέγη για τα όνειρα, τις ελπίδες και τις φιλοδοξίες μιας ολόκληρης κοινωνίας, της Πιερικής, και των μικρών φερέλπιδων παιδιών της.
Εκτός του μετάλλιο της δικιάς μας Κατερίνας, αξίζει να κάνουμε αναφορά για τα υπόλοιπα αγωνίσματα της πανέμορφης κωπηλασίας, ότι μετά το ασημένιο μετάλλιο που κατέκτησαν το Σάββατο οι αδελφές Σπυρίδου στη δίκοπο άνευ, την Κυριακή στο αντίστοιχο αγώνισμα των εφήβων οι Απόστολος Λαμπρίδης και Μιχάλης Ναστόπουλος κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 6.50.39, αφήνοντας δεύτερο το γερμανικό πλήρωμα με 6.51.41 και τρίτο το πλήρωμα από το Αζερμπαϊτζάν με 6.56.06. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε και ο Διονύσης Αγγελόπουλος, που τερμάτισε δεύτερος στο σκιφ εφήβων με χρόνο 7.05.18. Το χρυσό κατέκτησε ο Γερμανός Φέλιξ Μπαχ με 7.01.33 και το χάλκινο ο Αμερικανός Άντριου Κάμπελ με 7.09.36.
Τέλος για την ιστορία να αναφερθεί, ότι στο αγώνισμα της Κατερίνας Νικολαΐδου, πρώτη ήταν η Γερμανίδα Σίβερς με 7.50.40 και 2η η Οπρέα από τη Ρουμανία με 7.52.87.