Ακόμη δύο πολύτιμους βαθμούς άφησε στην έδρα του ο Πιερικός καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με την αδιάφορη βαθμολογικά Αναγέννηση Καρδίτσας, στο τελευταίο του παιχνίδι (έχει το ρεπό του την επόμενη αγωνιστική) και βλέπει πλέον το μέλλον του στην κατηγορία να είναι αβέβαιο.
Η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα έφτασε τους 32 πόντους που τη διατηρούν στη 12η θέση της κατάταξης, ωστόσο είναι αναγκασμένη να περιμένει στραβοπατήματα των αντιπάλων της την τελευταία αγωνιστική προκειμένου να παραμείνει στην Σούπερ Λιγκ 2.
Δηλώσεις του Γιώργου Βαζάκα (προπονητής)
Οι γηπεδούχοι που ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, έπαιξαν με αριθμητικό μειονέκτημα από το 36ο λεπτό, λόγω της αποβολής του Ζαφειράκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάρτα η οποία επηρέασε αρνητικά τη συνολική εικόνα της ομάδας, και την ΑΣΑ, σαφώς βελτιωμένη στην επανάληψη, να παίρνει τον βαθμό στις καθυστερήσεις του ματς.
Φάσεις και γκολ
Στο 14΄ έγινε το 1-0 για τον Πιερικό. Ο Ζαφειράκης μετά την εντυπωσιακή επέλαση από αριστερά και το παράλληλο γύρισμα μέσα στην περιοχή προς τον Β. Παπαδόπουλο, ο τελευταίος με σουτ από το δεύτερο δοκάρι άνοιξε το σκορ.
Στο 27΄ κίτρινη κάρτα δέχθηκε ο Ζαφειράκης.
Στο 29΄ κίτρινη κάρτα στον Μπιανκόνι της Αναγέννησης.
Στο 34΄ σουτ του Φωκαΐδη εντός περιοχής, απέκρουσε σε κόρνερ πάνω από τα δοκάρια του ο Γκέκας.
Στο 36΄ ο Ζαφειράκης με εκπληκτικό σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκέκα γράφοντας το 2-0  που ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Στο 52΄ κόρνερ του Πλέγα από αριστερά, πλασέ του Μπαντιμπανγκά από θέση βολής, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία άουτ.
Στο 55΄ γυριστό σουτ του Μπιανκόνι από το ύψος του πέναλτι, απέκρουσε σωτήρια ο Γαλάνης.
Στο 64΄ ο Μάνιος με έξυπνο πλασέ μέσα από την περιοχή μείωσε για την Αναγέννηση σε 2-1.
Στο 69΄ κίτρινη κάρτα στον Καρανίκα.
Στο 70΄ ο Γκίνη έκανε το γυριστό πλασέ σε κενή εστία, όμως επενέβη ο Σουντάρ παραχωρώντας τη μπάλα κόρνερ.
Στο 80΄ κόρνερ του Πολίτη, κοντινή κεφαλιά του Μάνιου, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γαλάνη άουτ.
Στο 87΄ έχουμε την αποβολή του Καρρίκι με κόκκινη κάρτα. Πλέον και η Αναγέννηση με δέκα ποδοσφαιριστές μέχρι τη λήξη του ματς’
Στο 90΄ αποβλήθηκαν οι προπονητές των δύο ομάδων, ο Βαζάκας με δεύτερη κίτρινη και ο Αμανατίδης με απευθείας κόκκινη κάρτα.
Στο 90΄+5΄ ο Γαλάνης με το Χαρστιά δεν συννενοήθηκαν μέσα στην περιοχή, με τον Χαρτσιά να την στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του, ισοφαρίζοντας στο τελικό 2-2.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ.  Αγγελάκης με βοηθούς τους κ.κ.  Νατσιόπουλο και Μποζατζίδη της ΕΠΣ Μακεδονίας. Τέταρτος διαιτητής ήταν ο κ. Τακίδης της ΕΠΣ Κιλκίς.
Οι συνθέσεις των ομάδων
Πιερικός (Γιώργος Βαζάκας): Γαλάνης,  Μηλιώτης (73΄ Χαντζάρας),  Χαρτσιάς,  Γιαλαμίδης,  Παντελιάδης,  Κριμιτζάς (73΄ Τόσκας),  Ζαφειράκης, Φωκαΐδης (λ.τ. Σουντάρ),  Κανούλας (73΄ Μπουολί),  Ντίνας (62΄ Εμπουελλέ),  Β. Παπαδόπουλος.
Αναγέννηση Καρδίτσας (Περικλής Αμανατίδης): Γκέκας,  Γκόλιας,  Γκουγκούδης (46΄ Καρανίκας),  Κουτρομάνος (68΄ Καρρίκι),  Γκίνη,  Λαγός,  Μπάλλας,  Πλέγας,  Αθανασιάδης (46΄ Μάνιος),  Μπαντιμπανγκά (53΄ Πολίτης), Μπιανκόνι.