Σπουδαία επιτυχία για την Κατερινιώτισσα αθλήτρια Μαριάντα Ζαμαντζά, η οποία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Καράτε παίδων κορασίδων, που διεξήχθη στην Χαλκίδα και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας!

Η Μαριάντα είναι κόρη του δημοσιογράφου Βαγγέλη Ζαμαντζά και της υπαλλήλου του ΤΕΕ Πιερίας Μαρίας Ορφανουδάκη και αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που διακρίνεται για τις εξαιρετικές επιδόσεις της αφήνοντας εξαιρετικές εντυπώσεις και υποσχέσεις για το μέλλον.

Σε ανάρτησή του στο facebook o περήφανος -για μια ακόμη φορά- πατέρας Βαγγέλης Ζαμαντζάς έγραψε:

Προπονητές της Μαριάντας είναι οι Σταύρος Σταυριανίδης και Βασίλης Σταυριανίδης του Budokan Dojo Katerini Stavrianidis. Με τη σειρά του σε ανάρτησή του στο facebook ο Σταύρος Σταυριανίδης έγραψε:

«Η Μαριάντα είναι άξια συγχαρητηρίων, όχι μόνο επειδή κατάφερε να στεφθεί πρωταθλήτρια, νικώντας 6 διαδοχικούς αγώνες χωρίς οι αντίπαλες της να καταφέρουν να τις πάρουν ούτε έναν πόντο, αλλά επειδή ακολούθησε ένα πρόγραμμα προπόνησης, απ’ το οποίο δεν παρέκκλινε ούτε στο ελάχιστο, δικαιώνοντας με το παραπάνω τις προσδοκίες των προπονητών της, γεμίζοντας χαρά την οικογένεια της και ζώντας το δικό της όνειρο, με αυτή την αφοπλιστική της ταπεινότητα, αλλά και ωριμότητα που την διακρίνει, παρά το νεαρό της ηλικίας της. Εύγε Μαριάντα!!!».

Να σημειωθεί πως την πρώτη μέρα των αγώνων ο σύλλογος Budokan Dojo Katerini Stavrianidis συμμετείχε την πρώτη ημέρα με τέσσερις αθλητές στις ηλικίες 12 και 13 ετών πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις. Ο απολογισμός ήταν ένα χρυσό μετάλλιο για την Μαριάντα Ζαμαντζά και ένα χάλκινο μετάλλιο για τον Παναγιώτη Σαμαρά.

Αναλυτικά η Μαριάντα Ζαμαντζά κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία κορασίδων 13 ετών στα +57 κιλά, ολοκληρώνοντας ένα αλάνθαστο τουρνουά ενώ ο Παναγιώτης Σαμαράς κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία 12 ετών -45 κιλά κάνοντας μια οριακή ήττα που του στέρησε την συμμετοχή του στον τελικό της κατηγορίας του.

Επίσης ο Δημήτρης Τσολακίδης στην κατηγορία 12 ετών +50 κιλά κατάφερε να περάσει δύο γύρους και ηττήθηκε στον τρίτο από ένα διαιτητικό λάθος στο τέλος του αγώνα κερδίζοντας τις εντυπώσεις και ο Αναστάσιος Δημάσης στην κατηγορία 13 ετών +55 κιλά έχασε στον πρώτο του αγώνα ως πρωτάρης στα πανελλήνια πρωταθλήματα αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

Σήμερα ολοκληρώνονται οι αγώνες με 7 ακόμα μικρούς αθλητές του Budokan Dojo Katerini Stavrianidis, 10 και 11 ετών, που για πρώτη φορά θα συμμετάσχουν σε πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Πηγή φωτογραφιών: facebook